TYP: a1

Lokalizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną za dwa lata

poniedziałek, 30 stycznia 2017
Redakcja/MF

Ustawa dotycząca budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Kanał ma być wybudowany do 2022 roku, ale decyzja o dokładnej lokalizacji przekopu zapadnie za dwa lata.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną

Fot. MGMiŻŚ

Procedowana ustawa ustala zasady przygotowania, realizacji i finansowania przedsięwzięcia i ma usprawnić proces realizacji inwestycji. A połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu. Głównie ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa tej części Polski i wschodniej granicy Unii a także ze względu na możliwości rozwoju gospodarczego i turystycznego tych obszarów, jakie da inwestycja. Nowa droga wodna umożliwi swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej.

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, decyzja o wyborze dokładnej lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną zapadnie za dwa lata. Opóźnienie wynika z konieczności uzyskania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Jak dodał minister, ze względu na warunki ekologiczne i ukształtowanie terenu, najlepszą lokalizacją dla przekopu wydają się okolice Nowego Światu między Przebrnem a Skowronkami.

Obecnie inwestycja jest na etapie kończenia przetargu, który wyłoni wykonawcę robót projektowych, prac związanych z oceną oddziaływania przekopu na środowisko oraz raportem geologicznym. Wykonanie prac przewidzianych w przetargu ma potrwać około dwóch lat.

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, inwestycja, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935