TYP: a1

Lodowiec Pine Island topnieje w zastraszającym tempie

czwartek, 13 lutego 2020
Z mediów

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca Antarktydy oderwała się góra lodowa. Według zdjęć zrobionych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oderwany lodowiec ma powierzchnię ok. 300 km kwadratowych – to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Malty.

 

Zdjęcie oderwanej góry lodowej zostało wykonane przez misję satelitarną Sentinel-2.

 

ESA ocenia, że prędkość topnienia lodowców w rejonie zachodniej Antarktydy jest szybsza niż kiedykolwiek wcześniej – biorąc pod uwagę okres, kiedy wykonywane są zdjęcia satelitarne tego rejonu. A gdyby doszło do stopienia całego lodowca Pine Island, poziom wód w oceanach podniósłby się o 1,2 metra.

Tagi: lodowiec, Pine Island, oceany, ocieplenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922