TYP: a1

Katamaran Plastiki dotarł do Sydney

poniedziałek, 26 lipca 2010
Paulina Wilk

katamaran plastiki

26 lipca dotarł do portu docelowego w Sydney katamaran ekspedycyjny o nazwie Plastiki zbudowany niemal wyłącznie z butelek PET. Przepłynął on niemal 15 tys. km ze Stanów Zjednoczonych, by zwrócić uwagę na problem plastikowych odpadów.


Plastiki, mierzący 20 metrów zbudowany jest z 12,5 tysiąca odzyskanych plastikowych butelek. Ponadto, aby podkreślić cel misji, jacht wyposażono m.in. w panele słoneczne, siłownie wiatrowe i inne urządzenia, które w ekologiczny sposób zapewniają energię elektryczną. Sama budowa katamaranu zajęła cztery lata. Załoga, złożona z sześciu członków wypłynęła z San Francisco 30 marca. Podczas rejsu, trwającego niemal 130 dni zatrzymywali się na Kiribati, Nowej Kaledonii i Samoa Zachodnim.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był spadkobierca najbardziej znanej rodziny bankowców, David de Rothschilda, założyciela organizacji Adventure Ecology. To on sfinansował budowę jachtu w Kalifornii i koszty wyprawy do Australii. De Rothschild znany jest z pasji do ekologii. Według jego założeń wyprawa miała pokazać w jak ciekawy sposób można wykorzystywać wyrzucane na co dzień odpadki, a także zwrócić uwagę ludzi na gigantyczne ilości śmieci wyrzucane wprost do oceanów. David de Rothschild uczestniczył również w rejsie jako członek załogi.

Katamaran Plastiki przez miesiąc będzie wystawiony w muzeum morskim w Sydney.

katamaran plastikikatamaran plastiki
fot.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 June

W Sydney po 189 dniach żeglugi zakończyła rejs Kay Cotte na "First Lady". W historii żeglarstwa był to pierwszy kobiecy rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
niedziela, 5 czerwca 1988
Start do Piątych Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy. Na mecie pierwszy był 79-metrowy "Club Mediterranee", ale po nim pojawili się na mecie dziesięciometrowy trimaran "The Third Turtle" z Michaelem Birchem i Kazimierz Jaworski na "Spanielu" (w kla
sobota, 5 czerwca 1976
Po 8 latach (2922 dni) zamknięcia z powodu wojny arabsko-izraelskiej otwarto ponownie Kanał Sueski.
czwartek, 5 czerwca 1975
Wyruszył w rejs z zamiarem dotarcia do Chicago na Wystawę Światową jacht "Dal" z Andrzejem Bohomolcem, Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim na pokładzie. Po drodze (na Bermudach) z jachtu zszedł Jan Witkowski.
poniedziałek, 5 czerwca 1933