TYP: a1

Joanna Pajkowska w samotnym rejsie dookoła świata

wtorek, 7 sierpnia 2018
Z mediów

Do nowego wyzwania szykuje się znana polska żeglarka, Joanna Pajkowska. Ma to być samotny rejs non-stop dookoła świata klasyczną trasą dookoła przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. 

 

Rejs odbywać się będzie na jachcie S/Y „Fanfan”, udostępnionym Joannie Pajkowskiej przez Uwe Röttgeringa, niemieckiego żeglarza, z którym Joanna Pajkowska w ubiegłym roku wygrała regaty transatlantyckie TWOSTAR.  „Fanfan” to 40-stopowa, aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR, która ma już za sobą rejs dookoła świata w latach 2001 – 2003. 


Pani kapitan zaplanowała start na połowę września z Plymouth w Anglii. Wcześniej, pod koniec sierpnia lub na początku września, Asia z mężem Alkiem Nebelskim wyruszy do Plymouth z Gdańska, gdzie jej jacht „Fanfan!” jest obecnie przygotowywany do rejsu.
Nie jest to pierwszy samotny rejs dookoła świata Joanny Pajkowskiej – żeglarka dokonała już tego inną trasą, w latach 2008-2009, na mniejszej łódce i z przymusowym przystankiem. Jak pisze na swojej stronie: „Przed laty na tym szlaku, podczas samotnego rejsu non stop wokół globu, musiałam zawinąć do portu w Republice Południowej Afryki. Zmusiły mnie do tego warunki pogodowe. Teraz chciałabym ponownie podjąć wyzwanie i zapisać ostatnie takty w tej niedokończonej symfonii. Jakoś to we mnie siedzi, więc muszę ponowić próbę…”
Rejs – przygotowania i sam przebieg można śledzić na stronie www.asiapajkowska.pl 

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971