TYP: a1

Jacht Crystal wyruszył ku Przejściu Północno-Zachodniemu

piątek, 3 sierpnia 2018
Informacja prasowa

Po ponad półtoramiesięcznej eksploracji wybrzeży Grenlandii, jacht Crystal pod komendą kpt. Michała Palczyńskiego właśnie wyruszył w kierunku kanadyjskiej Arktyki z zamiarem przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego. Najbliższe tygodnie pokażą czy ośmioosobowej załodze Crystal uda się znaleźć drogę między pływającymi krami i najkrótszą drogą przepłynąć z Atlantyku na Pacyfik.  

Crystal kilka ostatnich dni spędziła w Upernarvik, wiosce położonej w północno-zachodniej Grenlandii. Załoga czekała na dogodne warunki pogodowe, aby przepłynąć zatokę Baffina i znaleźć się w kanadyjskiej Arktyce. W czwartek przy południowym wietrze 4-5° w skali Beauforta, padającym deszczu i temperaturze ok 3°C, Crystal wypłynęła znowu w morze.

 - Przejście jest wciąż skute lodem. W tym roku zima w Arktyce była długa. Grenlandczycy nie raz mówili nam, że teraz jest tu znacznie chłodniej niż w poprzednich latach. Z naszego punktu widzenia oczywiście nie jest to dobre – lód topi się znacznie wolniej. Dopiero od kilkunastu dni widać wyraźne przyśpieszenie procesu topienia. Tak naprawdę, to w ciągu najbliższych tygodni okaże się, czy lody puszczą na tyle, żeby nasz jacht zdołał znaleźć drogę między pływającymi krami i przepłynąć na Pacyfik – tłumaczył kpt. Palczyński.

Przypomnijmy, że Przejście Północno-Zachodnie od wieków jest Świętym Gralem wśród żeglarzy. To ponad trzy tysiące mil morskich arktycznego pustkowia Grenlandii, Kanady, oraz Alaski. Przez 11 miesięcy w roku wody skute są lodem i otwierają się lub nie dosłownie na moment pod koniec sierpnia. O tym jak trudna jest ta trasa świadczy fakt, że do tej pory  została ona przepłynięta przez nieco ponad 200 jachtów. Siedem załóg było z Polski.

Przepłynięcie Przejścia to najtrudniejszy etap 6-letniego Rejsu Dookoła Świata kpt. Michała Palczyńskiego i Oli Rapp. Para opuściła ciepłą Portugalię 9-go kwietnia tego roku. Planuje płynąć przez świat do końca 2024 r., delektując się nim w rzadko odwiedzanych zakątkach globu. Podczas rejsu Michał i Ola wraz z wymiennymi załogami odwiedzą 57 państw i przepłyną 65 tys. mil morskich. To tak jakby trzykrotnie okrążali Ziemię po równiku! Szczegółowy opis trasy jest dostępny na stronie wyprawy: www.skiff.pl.

Do tej pory w drodze na daleką północ, wraz z towarzyszącymi im załogami, pokonali już ponad 4500 mil. Po drodze odwiedzili Irlandię, Szkocję, Wyspy Owcze oraz Islandię.

 

W połowie czerwca, jacht Crystal przepłynął na Grenlandię. Po przepłynięciu jednego z najpiękniejszych fiordów świata – Prins Christian Sund, jacht skierował się na północ. Załoga Crystal odwiedzała grenlandzkie wioski pełne kolorowych domków, zawitała do stolicy wyspy – Nuuk oraz słynnej Zatoki Disko, pełnej olbrzymich gór lodowych i paku lodowego, strzegącego wejścia do malowniczego miasteczka Ilulissat. Pokonując ponad 800 mil wzdłuż zachodniego wybrzeża, jacht dotarł za 72 stopnień szerokości północnej. Stąd właśnie rozpoczęła się decydująca faza Arktycznego Wyzwania.

Bieżącą pozycję jachtu można śledzić na stronie wyprawy – www.skiff.pl/pozycja. Na stronie oraz na Fanpage Rejs Dookoła Świata na Facebook na bieżąco pojawiają się relacje z wyprawy.

Tagi: wyprawa, Crystal, Grenlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 April

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936