TYP: a1

Francja nie wprowadzi wysokich opłat za kotwiczenie w obszarach chronionych

czwartek, 9 lipca 2015
z mediów | Joanna Szumowska-Pacułt
Francja wycofuje się z pomysłu gigantycznych opłat dla jachtów za kotwiczenie na terenach morskich obszarów chronionych. Według wcześniejszych projektów, opłata miałaby wynosić 20 € dziennie za każdy metr długości jachtu, co oznacza, że na przykład za 1-dniowy postój 15-metrowego jachtu trzeba byłoby zapłacić 300 €.

 Korsyka

Początkowo opłata miała zostać wprowadzona tylko na Korsyce, celem zmniejszenia ruchu jachtów, a co za tym idzie - ochrony dna morskiego na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo. Następnie plany zostały rozszerzone na obszary chronione całej Francji, obejmujące łącznie prawie 25% jej wybrzeża.

Przeciwko wprowadzeniu opłat protestowali przedstawiciele europejskiej branży jachtowej, zrzeszeni w organizacji ECYP (European Committee for Professional Yachting), obawiający się, że spowoduje to duże trudności, a może nawet załamanie całej branży, a także uderzy w żeglarzy, którzy odwiedzają te obszary.

Tego typu opłaty były już wprowadzane na należącej do Włoch Sardynii w 2006 roku, jednak po trzech latach zostały zniesione ze względu na duży spadek liczby jachtów odwiedzających tę wyspę.
Tagi: opłaty, Francja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922