TYP: a1

Estonia nie wpuściła Siedowa, żaglowiec wpłynie do Gdyni

piątek, 12 kwietnia 2019
Z mediów/PAP

Jutro, czyli w sobotę, 13 kwietnia do Gdyni zawita rosyjski żaglowiec szkolny „Siedow”, największy szkolny żaglowiec świata. Wszystko przez to, że żaglowiec  nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju.

- Obecnie statek „Siedow” kieruje się w stronę polskiego wybrzeża. Zawinięcie żaglowca do portu w Gdyni jest zaplanowane na 13 kwietnia - powiedziała rosyjskiej agencji TASS Irina Obrazcowa, szefowa biura prasowego Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa, która ma status armatora statku. W polskim porcie załoga planuje zrobić zapasy paliwa, żywności i wody.

Szkolny okręt „Siedow” nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, ponieważ na jego pokładzie według Estońcvzyków znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu. A „Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu” - napisało MSZ Estonii w komentarzu dla estońskiego portalu informacyjnego ERR.

Wpłynięcie na estońskie wody terytorialne statku było planowane na 13-14 kwietnia, na kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Wczoraj pojawiły się informacje, że „Sierow” nie został wpuszczony, a ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem "nieprzyjacielskiego aktu". Tymczasem w połowie marca departament estońskiego wywiadu zagranicznego wskazał, że rosyjskie cywilne statki – a takim jest oficjalnie „Sierow”- coraz częściej wypełniają zadania rosyjskiego wywiadu i są wykorzystywane do prowadzenia działalności propagandowej.

Jak podaje TASS, "Siedow" wypłynął w pierwszy tegoroczny szkolny rejs nawigacyjny (i setny rejs żaglowca) 6 kwietnia z portu w mieście Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim. Na jego pokładzie jest 112 kursantów szkół morskich Federalnej Agencji Rybołówstwa. Rejs ma się zakończyć 2 maja w Kaliningradzie.

 

Sytuację dotyczącą „Siedowa” monitoruje polski  MSZ, który w tej sprawie jest w kontakcie z estońskimi władzami.

 

Tagi: Sedov, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 July

W Międzyrzeczu Wielkopolskim urodził się Janusz Sikorski, dziennikarz, poeta, jeden z największych szantymenów polskich, członek zespołu "Stare Dzwony".
poniedziałek, 24 lipca 1950
Urodził się Jerzy Rakowicz-Raczyński, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; w 1975 r. na s/y "Barnim" zajmuje 8. miejsce w regatach AZAB, w 1979 r. - na jachcie "Spaniel" - I miejsce w regatach AZAB, w 1980 r. uczestnik regat OSTAR, w 1983 r. ponownie - I mi
środa, 24 lipca 1946
Wojciech Kaliski na jachcie 'Almatur II' bije rekord trasy Świnoujście-Gdynia z czasem 19 godzin, 42 minuty
wtorek, 24 lipca 1984
Urodził się Eric Tabarly, jeden z najbardziej znanych żeglarzy morskich ostatnich lat
piątek, 24 lipca 1931