TYP: a1

Ekologiczny statek przyszłości

poniedziałek, 7 listopada 2016
Redakcja/MF
Jednostka nieemitująca żadnych szkodliwych dla środowiska związków, wyposażona w cztery w pełni zautomatyzowane żagle pokryte panelami fotowoltaicznymi, służącymi jako główne źródło zasilania – tak będzie wyglądał statek przyszłości według Deltamarin. Fińskie biuro projektowo-konsultingowe zorganizowało wewnętrzny konkurs na projekt takiego statku.

statek przyszłości Deltamarin
Fot. Deltamarin


W rywalizacji wzięło udział siedem zespołów, które zaprezentowały koncepcję statków pasażerskich i towarowych wraz z alternatywnym sposobem zasilania. Udało się stworzyć projekt mądrej i efektywnej jednostki, spełniającej coraz bardziej restrykcyjne wymogi. Zwycięzcą został luksusowy statek wycieczkowy spełniający standardy "zero emission" i atrakcyjny dla pasażerów, umożliwiający im prowadzenie aktywnego trybu życia. W projekcie przewidziano m.in. zjazd na linie, skoki na bungee i ściankę wspinaczkową. Goście będą mieli okazję obserwować świat zarówno z wysokości, jak i z okien poniżej linii wodnej dzięki ruchomej wieży zainstalowanej na rufie statku.

Statek przyszłości przeznaczony jest do transportu 540 pasażerów. Na pokładzie zaprojektowano 258 kabin. Wymiary statku to 160m długości, 53m szerokości i 8m zanurzenia. Prędkość eksploatacyjna wynosi od 12 do 15 węzłów.

Tagi: statek, projekt, Deltamarin, ekologia, emisja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002