TYP: a1

Czarnomorskie delfiny ofiarami wojny

poniedziałek, 16 maja 2022
Z mediów/PAP

Wojna pociąga za sobą ofiary nie tylko ludzkie – z powodu działań wojennych cierpią i giną także zwierzęta – tym razem chodzi o stworzenia wodne. Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę zginęło już kilkaset delfinów.

Tylko w pierwszej połowie maja na tureckich brzegach znaleziono ponad 80 martwych delfinów – to znacznie, znacznie więcej, niż obserwowano przez rozpoczęciem działań wojennych na akwenie. Z kolei w tym samym czasie na brzegach rumuńskich znaleziono ich ponad 70. Najczęstszym powodem śmierci delfinów są wewnętrzne krwotoki, wywołane przez nagły wzrost hałasu, spowodowany na skutek wybuchu bomb lub przez okrętowe sonary. Opinię tę potwierdzają badania prowadzone przez rumuńskiego biologa Razvana Popescu Mirceni.

 

Tagi: delfiny, ekologia, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865