TYP: a1

Chorwacja w Unii Europejskiej

poniedziałek, 1 lipca 2013
Weronika Morys
1 lipca 2013 roku Chorwacja - jedna z najpopularniejszych w naszym kraju żeglarskich destynacji - wstąpiła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Co to oznacza dla Polaków pragnących spędzić urlop pod żaglami (i nie tylko) w tym pięknym kraju?

Po pierwsze wszystkim obywatelom Unii wypoczywającym w Chorwacji przysługuje teraz ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ, wydawanej w Polsce bezpłatnie przez NFZ. Wielu ucieszy również fakt, że od 1 lipca znacznie spadają ceny roamingu, a co za tym idzie połączeń telefonicznych z Chorwacją. Natomiast dopóki Chorwacja nie znajdzie się w strefie Schengen, nadal będą się odbywały kontrole graniczne przy wjeździe do tego kraju. Nie zmieni się też na razie waluta - choć w wielu miejscach można płacić w euro, to walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 October

Z Gdyni wypłynął s/y "Konstanty Maciejewicz" pod Kapitanem Tomaszem Zydlerem rozpoczynając wyprawę "Krzyż Południa"; trasa wiodła do wybrzeży Ameryki Południowej, Przylądek Horn, Kanał Panamski, Florydę, z powrotem do Gdyni (14.10.1973 roku).
sobota, 21 października 1972
"Dar Pomorza" opuszcza Sztokholm po 6. letnim internowaniu.
niedziela, 21 października 1945
Admirał Nelson zwycięża pod Trafalgarem flotę francusko-hiszpańską, zapewniając Anglii panowanie na morzu i bezpieczeństwo jej wybrzeży.
poniedziałek, 21 października 1805