TYP: a1

Chemiczna broń zalega na dnie Bałtyku

piątek, 22 lutego 2019
Monika Frenkiel/PAP

O naszym kochanym Bałtyku robi się w świecie coraz głośniej, ale powody tej popularności nie są bynajmniej przyjemne. Do zalegających tu i ówdzie min, wymierania gatunków tryb doszło zagrożenie chemiczne. W Bałtyku bowiem zalegają setki tysięcy ton broni chemicznej, co stanowi zagrożenie dla tego akwenu.

Na dnie Bałtyku zalega około 40 tys. ton broni chemicznej i dużo więcej broni konwencjonalnej - być może nawet 500 tys. ton. Te pozostałości oczywiście nie pozostają bez wpływu na ekosystem. 

Problem broni chemicznej zalegającej w Bałtyku stał się na tyle palący, że w minionym tygodniu w Brukseli odbyła się konferencja na ten temat. W konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską, poświęconej broni zalegającej w europejskich morzach, uczestniczył między innymi prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Jak powiedział PAP, w Europie, problem z zatopioną bronią jest największy właśnie na Bałtyku, ale też na Adriatyku, Morzu Irlandzkim oraz wybrzeżu belgijskim, gdzie zalega broń chemiczna z okresu I wojny światowej. Jeśli chodzi o Bałtyk problemem jest to, że często broń znajduje się w bliskiej odległości od brzegu i istnieje ryzyko powolnego uwalniania się toksycznych substancji.

Oczywiście, są też na świecie akweny, gdzie broni zalega znacznie więcej. Ogromne ilości broni, także chemicznej, zatopili na Pacyfiku w pobliżu Hawajów amerykanie. Jednak tam woda jest znacznie głębsza a problem w związku z tym – mniejszy. 

W Polsce badania na temat broni zalegającej na dnie Bałtyku prowadzi Instytut Oceanologii PAN przy wsparciu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do tej pory zrealizowane zostały trzy projekty europejskie i międzynarodowe, w których Instytut pełnił rolę lidera. Obecnie realizowany jest projekt pod nazwą Daimon (Decision Aid for Marine Military). Projekt otrzymał wsparcie ze środków unijnych a zaangażowane są w niego oprócz Polski Niemcy, Szwecja, Finlandia, Litwa i Rosja. Badania mają umożliwić oszacowanie, jakie ryzyko broń w Bałtyku stwarza dla środowiska - dla ryb, organizmów morskich i ludzi.

- Nie da się wyciągnąć wszystkiego z dna Bałtyku, natomiast uważamy, że tylko część z tej broni jest niebezpieczna obecnie lub będzie niebezpieczna w przyszłości. Projekt Daimon ma zidentyfikować, która broń jest niebezpieczna i którą trzeba się zająć - powiedział PAP Jacek Bełdowski.

Tagi: Bałtyk, broń chemiczna
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001