TYP: a1

Bursztynowe łowy

środa, 9 stycznia 2019
Z mediów

Kiedy mieszkaniec Świnoujścia po niedawnym sztormie wybierał się na plażę, nie spodziewał się, że tego dnia może znaleźć prawdziwy skarb. A tymczasem w gąszczu wodorostów znalazł olbrzymie bursztyny, które mogą być warte nawet 8 tys. złotych. 

 

Ostatnie sztormy wyrzuciły na bałtyckie plaże sporo śmiecia i wygnały z domów miłośników zbierania bursztynu.  Także naszego bohatera. Mieszkaniec Świnoujścia nie spodziewał się jednak, że w wyrzuconych na plażę wodorostach znajdzie bursztyny wielkości sporych śliwek. Pierwszy z okazów waży 74 gramów, drugi jest nieco mniejszy i waży 40 gramów. Znalazca w skupie bursztynów otrzymałby za obie bryłki ponad 8 tys. złotych. Wszystko zależy od indywidualnej wyceny wartości jubilerskiej obu okazów. Mężczyzna nie jest jednak jedynym, który na początku roku obłowił się na zbieraniu bursztynów. Sztormy wyrzuciły bowiem na brzeg wiele okazałych egzemplarzy.

Ci, którzy wylegli na plaże, na pewno cieszą się też z nowych przepisów. Do tej pory zbieranie wiązało się z koniecznością posiadania zezwolenia, które wydawał Urząd Morski w Słupsku. Opłata wynosiła 80 zł. Co prawda mało kto o pozwolenie występował (przynajmniej z hobbystów), ale zbieranie bez zezwolenia mogło zakończyć się mandatem. Jednak od 1 stycznia 2019 Urząd Morski w Słupsku zrezygnował z wydawania zezwoleń i pobierania opłat.

Natomiast bez zmian pozostały inne zasady - bursztynu nie można zbierać w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego, niedozwolone jest zbieranie kruszcu na klifach czy w lesie, ani z wykorzystaniem maszyn, pomp i innych urządzeń do prac ziemnych. Zbieranie bursztynu można wykonywać tylko w sposób nieuciążliwy dla plażowiczów.

 

Tagi: bursztyn, przepisy, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920