TYP: a1

Bójcie się, mamy okręt zagłady!

sobota, 8 października 2022
Hanka Ciężadło

Rosyjski okręt podwodny K-329 "Biełgorod" uzbrojony (podobno) w pociski jądrowe typu Posejdon opuścił bazę i… dokądś sobie płynie. Celem tej wycieczki jest przede wszystkim zrobienie wrażenia. I to się akurat udało, tym bardziej że Rosjanie dumnie nazywają go „bronią dnia zagłady”. OK, brzmi groźnie.

Warto jednak przypomnieć, że były już takie jednostki, co to miały rzucić świat na kolana, nie miały anałogów, a skończyły na dnie. Jeden nawet awansował do roli ukraińskiego zabytku kultury. Czy tym razem jest się czego bać?

K-329 "Biełgorod" – co to za jednostka?

Mierzący 184 metrów okręt podwodny „Biełgorod” został zwodowany w 2019 roku i wszedł do służby 8 lipca 2022. Jednostka może przebywać w zanurzeniu 120 dni i pływać z prędkością 60 km/h. Najważniejsze z naszego punktu widzenia nie są jednak szczegóły techniczne, ale fakt, że okręt ma przenosić sześć nuklearnych torped „Posejdon". A przynajmniej takie są założenia teoretyczne.

Jak to wygląda w praktyce? Tego nie wie nikt, jednak portal Defence24.pl przypomina, że być może „Posejdony”... jeszcze nie istnieją. Co prawda Rosja kilka razy pokazywała filmy z makietami takich torped, ale na tym się kończyło.

Na pohybel zachodowi

W momencie, gdy okazało się, że okręt opuścił bazę, w mediach pojawiły się różne spekulacje. Niektórzy pisali wprost o broni apokalipsy, radioaktywnym tsunami i dniu sądu. Czy Rosja naprawdę zechce użyć takiej broni (oraz czy ma możliwości techniczne, by to zrobić)? Odpowiedź na to pytanie zna pewnie tylko kilka osób na świecie i żadna z nich raczej nie będzie skłonna podzielić się wiedzą.

Faktem jest jednak, że Rosjanie już osiągnęli swój cel: świat zaczął patrzeć z trwogą na ich możliwości bojowe. A Kreml, żeby podkręcić atmosferę, tylko przypadkiem przypomniał, że Posejdony mogą mieć moc nawet 100 megaton. 

Tagi: Rosja, wojna, okręt podwodny, Biełgorod, Posejdon, propaganda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 kwietnia

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786