TYP: a1

Baltops 2020 - ćwiczenia rozpoczęte

wtorek, 9 czerwca 2020
Informacja prasowa/8. FO

Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 20.

 

W niedzielę, 7 czerwca, oficjalnie rozpoczęło się coroczne największe ćwiczenie morskie w regionie Morza Bałtyckiego BALTOPS 2020 (Baltic Operations). Bierze w nim udział 29 okrętów i 29 samolotów i śmigłowców oraz ok. 3000 żołnierzy z 19 państw w tym 17 państw członkowskich NATO i 2 państw partnerskich. Ćwiczenie potrwa do 16 czerwca.

 

Tegoroczna edycja ćwiczenia odbędzie się wyłącznie na morzu i w powietrzu. Taka forma ćwiczenia została przyjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia uczestniczącego personelu. Główne elementy, które będą realizowane w ramach ćwiczenia obejmują obronę powietrzną, działania przeciw okrętom podwodnym, morską operacje blokadową oraz operacje przeciwminowe.

 

Po raz pierwszy ćwiczenie będzie dowodzone z lądu przez Dowództwo Morskich Siły Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) z jego stałej kwatery w Lizbonie w Portugalii.

 

Siły Zbrojne RP wydzieliły do udziału w ćwiczeniu okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, 2 samoloty SU-22 z 1.SLT, 2 samoloty F-16 z 2.SLT oraz samolot AN-28B1R i 2 śmigłowce Mi-14 PŁ z BLMW.

 

BALTOPS, organizowany w regionie Morza Bałtyckiego od 1972 r., a jego celem jest budowanie interoperacyjności między krajami sprzymierzonymi i partnerskimi,  wzmacnianie  zdolności reagowania, oraz wykazanie międzynarodowej determinacji w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Tagi: Baltops, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971