TYP: a1

Aktywiści Greenpeace staną przed sądem za blokadę portu

piątek, 3 lipca 2020
Z mediów/PAP

Pamiętacie sprawę, kiedy aktywiści Greenpeace zablokowali rozładunek w gdańskim porcie? (pisaliśmy o niej szerzej w tegorocznym, wiosennym numerze „Morza”). Dochodzenie w tej sprawie zakończyła prokuratura, sprawa trafi do sądu.

 

Po zakończeniu dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia 28 aktywistów z Greenpeace, w tym m.in. Polaków, Niemców, Holendrów i Duńczyków, którzy we wrześniu 2019 roku zablokowali żurawie portowe. Oskarżonym postawiono dwa zarzuty: naruszenia miru domowego - zarzut dotyczy wejścia na teren portu bez zgody władz spółki (zagrożony rokiem pozbawienia wolności) oraz uniemożliwienie eksploatacji dźwigów portowych wielkiej wartości. Ten drugi jest zagrożony karą nawet do 10 lat więzienia z uwagi na wycenę żurawi.

Prokuratorzy wyliczyli, że na skutek blokady port stracił 30 tys. zł. 

Tagi: Greenpeace, port, blokada, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971