TYP: a1

Żeglujmy bezpiecznie - informacja dla żeglarzy

wtorek, 13 maja 2014

Znaki nawigacyjne na śródlądziuW związku z niedawnym tragicznym wypadkiem, jaki miał miejsce na rzece Cieplicówce, Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu, zwraca się do wszystkich osób wykorzystujących śródlądowe drogi wodne o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Należy pamiętać, że na szlakach żeglownych umieszczone są oznakowania granic szlaku i jego przebiegu, oznakowane są miejsca niebezpieczne i przeszkody żeglugowe. Znaki te należy respektować w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników szlaku. Nie ma zakazu pływania po drogach nieżeglownych. Jednak należy pamiętać, że droga nieżeglowna często nie spełnia wszystkich parametrów, które posiadają drogi żeglowne - szczególnie w zakresie oznakowania przeszkód wodnych oraz innych niebezpiecznych obiektów mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego ze szczególną ostrożnością należy wykorzystywać wszelkiego rodzaju mapy, gdzie na kanałach nieżeglownych nie są zaznaczone wszystkie ewentualne przeszkody, m.in. kładki i linie energetyczne.

Należy pamiętać, że woda jest bardzo groźnym żywiołem. Toteż nie mniej ważne jest samo zachowanie się na łódkach czy też jachtach. Nie należy spożywać alkoholu, korzystać z wolnego ognia, wykonywać gwałtownych manewrów obiektów lub swoim zachowaniem stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia. Szczególna opieką należy objąć dzieci przebywające na pokładzie oraz nosić kapoki adekwatne do wieku i wagi członka załogi.

Przed wyruszeniem w rejs, dobrze jest zapoznać się z aktualną sytuacją oraz komunikatami żeglugowymi. Informację taką zdobyć można na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na stronie: www.rzgw.gda.pl na podstronie „Szlaki żeglowne”. Natomiast w zakładce Kontakt znajduje się wykaz jednostek terenowych, w tym Nadzory Wodne do których można zgłosić uszkodzenia oznakowania lub braku znaków zagrażających żegludze.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932