TYP: a1

Żeglarze wspólnie przeciwko białaczce

wtorek, 17 lipca 2012
Fundacja DKMS Polska rozpoczęła w lipcu 2012 r. ogólnopolską akcję „Żeglarze wspólnie przeciw białaczce”, w której mazurskie porty będą aktywnie uczestniczyć w promocji ratowania, poprzez dawstwo szpiku, najwyższego dobra, jakim jest życie ludzkie. 21 portów będzie czynnie uczestniczyć w projekcie, dając możliwość cumującym w ich portach żeglarzom, mieszkańcom oraz odwiedzającym ich turystom, rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli inaczej białaczka.

W sumie rokrocznie na różne rodzaje białaczki choruje w Polsce ponad 10 000 osób, a dla części z nich jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest w naszym kraju wciąż zbyt mało, ponieważ niewiele ponad 350 000, a co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Dla porównania w Niemczech dawców jest 4,5 miliona i co szósty Pacjent nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby dawców w naszym kraju było jak najwięcej, w czym zdecydowanie mogą pomóc akcje wspierające ideę dawstwa szpiku.

Punkty, w których można zarejestrować się jako dawca:

Pisz: Port „Wrota Mazur”, Hotel Roś
Wilkasy: Port „Wioska Turystyczna”
Giżycko: Port „Stranda”, Port „Eko Marina”
Rydzewo: Port „Mazuria”, Gospoda pod Czarnym Łabędziem, Wyciąg Narciarski „Okrągłe”
Ruciane Nida: Port „U Faryja”, NBP Guzianka, Przystań pod Dębem
Mikołajki: Wioska Żeglarska Mikołajki, Port „Leśna Polana”
Wierzba: Dom Pracy Twórczej PAN
Bogaczewo: Port „Rybaczówka”
Harsz k. Sztynortu: Port Zdorkowo
Węgorzewo: Port „Mamry Jacht”, Port Keja
Iznota: Osada „Galindia”
Ogonki k. Węgorzewa: Port „Ognisty Ptak”
Piękna Góra: Port „Łabędzi Ostrów”

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja i co dalej?

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepienia.

Kontakt:

Joanna Mejner, e-mail: joanna.mejer@dkms.pl, tel. (22) 572 30 07, 504 079 455
Agata Maraszek, e-mail: agata.maraszek@dkms.pl, tel. (22) 572 30 06
Filip Rorant, e-mail: filip.rorant@dkms.pl, tel. (22) 572 30 04

Źródło: www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771