TYP: a1

Syrence znowu się dostało

poniedziałek, 30 września 2024
Hanka Ciężadło

Czy warszawska Syrenka jest… imperialna? Ma jakieś ambicje w kwestii panowania nad światem? Trudno w to uwierzyć – w końcu to tylko pomnik. Tym niemniej to właśnie ona stała się obiektem ataku wandali, którzy na jej cokole postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec "wszystkich imperiów".

Magnes na kłopoty

Istnieją pomniki, które mają wyjątkowe zdolności do przyciągania wszelkich nieszczęść. Taka na przykład Statua Wolności mocno obrywa w niemal każdym filmie katastroficznym, którego akcja rozgrywa się w USA, niezależnie od tego, czy chodzi w nim o trzęsienie ziemi, czy o atak kosmitów.

Warszawska Syrenka jest mniej spektakularna i być może z tego powodu scenarzyści jakoś ją omijają – niestety, idioci nie. W marcu tego roku dwa aktywiszcza, chcąc ratować planetę, postanowiły oblać pomnik pomarańczową farbą. Jak to miało działać, tego nie wyjaśniły – ale myślenie nie jest najmocniejszą stroną takich osób, więc nie wymagajmy od nich zbyt wiele.

Tym razem jakiś przeciwnik imperializmu uznał, że najlepiej będzie wyrazić swoje zdanie, bazgrając sprayem po cokole Syrenki. Światowe imperia zapewne będą zdruzgotane i zupełnie zmienią swoją politykę.

Okoliczności zdarzenia

Jak podaje rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Rafał Rutkowski, aktu wandalizmu dokonano w minioną niedzielę około 4 rano. Prawdopodobnie w dewastacji pomnika brały udział dwie osoby. Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali oględzin, a obecnie prowadzą czynności mające doprowadzić do ujęcia sprawców.

Oprócz napisu „Przeciwko wszystkim imperiom” wandale umieścili też literę A w okręgu. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli anarchistów. Jak podaje historyk Peter Marshall, taki znak stanowi skrót od maksymy ojca anarchizmu, Pierre-Josepha Proudhona „Anarchia jest porządkiem”.

 

Tagi: syrenka, warszawa, wandal, zniszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932