TYP: a1

S-850 Centaurus czyli perełka z Augustowa

niedziela, 18 grudnia 2011
Paweł Kardasz


S-850 Centaurus – szybki i komfortowy

Szukasz komfortowej i bezpiecznej jednostki dla rodziny, najszybszej na jeziorze, zwrotnej, stabilnej i przynoszącej maksimum frajdy z żeglowania? Wybierz S-850 Centaurus. Wprost trudno uwierzyć, że konstruktorowi i stoczni udała się niełatwa sztuka połączenia tych wszystkich zalet w jedną całość, ujętą w dodatku w piękną, nowoczesna formę.

Stocznia J&M.W.Yachts z Augustowa wybudowała jacht do wygodnego żeglowania w gronie rodziny i przyjaciół po jeziorach i morskich wodach przybrzeżnych. Kategoria projektowa C oznacza jacht dla 6 osób, zaprojektowany do rejsów po wodach przybrzeżnych, dużych zatokach, zalewach, jeziorach i rzekach, w warunkach wiatru o sile do 6°B włącznie i przy fali o wysokości do 2 metrów włącznie.

ZDOLNOŚCI NAUTYCZNE

Pływanie S-850 to czysta przyjemność! Łódka fantastycznie ostro pływa do wiatru. Jest też niewiarygodnie szybka – pod zarefowanym grotem i malutkim fokiem samozwrotnym bez problemu przekraczaliśmy 7 węzłów. Pierś sternika wzdymała się z dumy niczym balon, gdy nasz jachcik z łatwością wyprzedzał wszystkie - dosłownie wszystkie - jednostki które tego dnia wypłynęły na podgiżyckie jezioro Kisajno. Falszkil z żeliwa o masie 530 kg zapewnia duży moment prostujący i gwarantuje wysokie bezpieczeństwo żeglugi w trudnych warunkach.

KADŁUB

Wykonany z maty szklanej przesyconej żywicą poliestrową. Zewnętrzna warstwa z estru winylowego. Fragmenty konstrukcji mają postać sandwicza z piankowym rdzeniem. Żeliwny falszkil sprawdza się przy dochodzeniu do płytkiego brzegu. Idealnie nadaje się też do klasycznego żeglowania po wodach pływowych: jacht można z powodzeniem pozostawić stojący na dnie podczas odpływu, a przy wyższej wodzie kontynuować żeglugę bez obawy o uszkodzenie części podwodnej kadłuba. Stojąc na dnie jacht opiera się na żeliwnym falszkilu, a laminat kadłuba nie jest narażony na uszkodzenie. Przepowiadam karierę tej konstrukcji w Anglii, Holandii i całej Fryzji. Podnoszona płetwa mieczowa i sterowa pozwalają na zmniejszenie zanurzenia z 1,70 m do zaledwie 55 centymetrów, co jest nie do przecenienia dla żeglujących po jeziorach. Ciekawym rozwiązaniem jest duże okno na przedniej ścianie nadbudówki. Poza doskonałym doświetleniem wnętrza pozwala ono sternikowi na obserwację ze swojego miejsca przestrzeni przed dziobem jachtu. Naturalny teak w kokpicie jest nie tylko świetnym elementem zdobniczym, ale też znakomicie ułatwia załodze zachowanie stabilności w przechyłach. Składana drabinka na pawęży sprawdza się nie tylko w czasie kąpieli. Na dziobie krótki podest pod koszem zdecydowanie ułatwia zejście z wysokiego dzioba na keję.


Wszystkie liny poprowadzono do kokpitu...

... bardzo ułatwia to obsługę żagli

MASZT I OŻAGLOWANIE

Maszt aluminiowy osadzony jest w okuciu pozwalającym na łatwe kładzenie i stawianie go w warunkach żeglugi śródlądowej. Wanty, sztag i achtersztag ze stali nierdzewnej. Roler foka. Grot pełnolistwowy 17 m2, wygodnie opatulany przez lazy jacka podczas postoju. Genua 12 m2, wymienna na fok samozwrotny o powierzchni 8,2 lub 8,5 m2. Na słabsze wiatry świetnie uszyty genaker o powierzchni 30 m2.

(...)


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882