TYP: a1

Rewitalizacja Dolnej Wisły

piątek, 1 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Marszałkowie dwóch województw - pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali deklarację współpracy na rzecz rewitalizacji, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego Dolnej Wisły.

Dolna Wisła
By Pit1233 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10605963


Współpraca ma dotyczyć rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, retencji, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jednym z zadań ma być przywrócenie możliwości transportowych na Wiśle od Gdańska do Warszawy.

Jak powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, na obszarze obu województw kumuluje się większość problemów związanych z gospodarką wodną Dolnej Wisły. Odcinek ten posiada także nieporównywalny do innych potencjał gospodarczy w postaci portów morskich, transportu śródlądowego, korzystnych lokalizacji platform multimodalnych, hydroenergetyki, dużej retencji wody oraz turystyki i rekreacji. Przez ostatnich kilka lat samorządy wykonały już sporo prac służących przywróceniu żeglowności Wisły - np zidentyfikowano tzw. wąskie gardła i przeprowadzono badania dot. głębokości rzeki w różnych jej częściach.

Porozumienie marszałków dotyczy odcinka rzeki od Płocka do ujścia. Do najważniejszych inwestycji na tym odcinku należą: realizacja stopnia wodnego poniżej Włocławka i budowa platform multimodalnych – portów w rejonie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Tczewa oraz przeprawy promowej w Solcu Kujawskim.
Tagi: Dolna Wisła, rewitalizacja, samorząd, porozumienie, żegluga śródlądowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971