TYP: a1

Rewitalizacja Dolnej Wisły

piątek, 1 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Marszałkowie dwóch województw - pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali deklarację współpracy na rzecz rewitalizacji, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego Dolnej Wisły.

Dolna Wisła
By Pit1233 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10605963


Współpraca ma dotyczyć rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, retencji, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jednym z zadań ma być przywrócenie możliwości transportowych na Wiśle od Gdańska do Warszawy.

Jak powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, na obszarze obu województw kumuluje się większość problemów związanych z gospodarką wodną Dolnej Wisły. Odcinek ten posiada także nieporównywalny do innych potencjał gospodarczy w postaci portów morskich, transportu śródlądowego, korzystnych lokalizacji platform multimodalnych, hydroenergetyki, dużej retencji wody oraz turystyki i rekreacji. Przez ostatnich kilka lat samorządy wykonały już sporo prac służących przywróceniu żeglowności Wisły - np zidentyfikowano tzw. wąskie gardła i przeprowadzono badania dot. głębokości rzeki w różnych jej częściach.

Porozumienie marszałków dotyczy odcinka rzeki od Płocka do ujścia. Do najważniejszych inwestycji na tym odcinku należą: realizacja stopnia wodnego poniżej Włocławka i budowa platform multimodalnych – portów w rejonie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Tczewa oraz przeprawy promowej w Solcu Kujawskim.
Tagi: Dolna Wisła, rewitalizacja, samorząd, porozumienie, żegluga śródlądowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891