TYP: a1

Kanał Elbląski ciągle w remoncie

piątek, 25 kwietnia 2014
Wózek na pochylni
Wózek - pochylnia Całuny
Przedłuża się remont jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Polski - Kanału Elbląskiego.

W czwartek oddano do użytku wyremontowane śluzy: Ostródę i Małą Ruś, do końca sierpnia zmodernizowane zostaną dwie pozostałe: Miłomłyn i Zielona, jednak rewitalizacja całego Kanału zakończy się dopiero w przyszłym roku. Do wyremontowania pozostała jeszcze jego największa atrakcja: pięć zabytkowych pochylni (w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach), dzięki którym Kanał stanowi unikatowy zabytek hydrotechniczny.

Początkowo zakładano, że pochylnie zostaną oddane do użytku już w tym sezonie żeglarskim, jednak ich modernizacja okazała się bardziej skomplikowana, niż się spodziewano. Po spuszczeniu wody okazało się, że część XIX-wiecznych urządzeń jest w złym stanie. Problemem był również brak pełnej dokumentacji.

Jest to pierwszy generalny remont Kanału w 150-letniej historii jego istnienia. Planowany koszt prac to ok. 115 mln zł. Współfinansowany jest ze środków europejskich.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001