TYP: a1

130 mln z Funduszy Europejskich pomoże udrożnić szlak żeglowny na Odrze

poniedziałek, 4 maja 2020
Z mediów/MFiPR

Trzy jazy na opolskim odcinku Odry: Krępa, Dobrzeń i Groszowice zostaną zmodernizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Koszt projektu to 154 milionów złotych. Z tej kwoty ponad 130 milionów złotych będzie pochodziło z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). 


Jaz wodny to budowla wznoszona w poprzek koryta rzeki, która służy do spiętrzenia wody. Modernizacja jazów na Odrze przyczyni się do udrożnienia, przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece.

Umowę o dofinansowanie projektu „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap II)” podpisali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wód Polskich.
Inwestycja zakłada między innymi wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym, przebudowę konstrukcji betonowych filarów, przyczółków i przęseł. Wybudowane zostaną przepławki dla ryb (konstrukcje, które umożliwiają naturalną migrację ryb) dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki do osiedli przystopniowych. Drogi i place dojazdowe oraz infrastruktura energetyczna zostaną przebudowane, a obiekty zostaną wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami oraz monitorujące pracę urządzeń i bezpieczeństwo budowli. W ramach projektu powstanie prawie 22 kilometry nowych bądź zmodernizowanych śródlądowych dróg wodnych.

– Żegluga rzeczna to najbardziej ekologiczny rodzaj przewozu. Dlatego przeznaczamy kolejne środki na rozwój transportu śródlądowego  – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnejMałgorzata Jarosińska-Jedynakoraz dodaje – Dofinansowanie projektów z zakresu żeglugi śródlądowej z POIiŚ opiewa już na kwotę 1,1 miliarda złotych. Z tych środków przewidziana jest realizacja 12 projektów z zakresu modernizacji infrastruktury żeglugowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Tagi: Odra, szlak żeglowny, Fundusze Europejskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932