TYP: a1

Kingston

środa, 20 kwietnia 2016
Anna Ciężadło
Co to jest kingston? Pierwsze skojarzenia, jakie się nasuwają po usłyszeniu tego słowa, mają coś wspólnego z królem. Jest to do pewnego stopnia właściwy trop, bowiem kingston to miejsce, gdzie król piechotą chadzał – tyle, że na statku. Mówiąc prościej, kingston to pokładowa toaleta – niezależnie od tego, czy występuje ona w najbardziej podstawowej wersji, czy też stanowi wypasione pomieszczenie z umywalką, a nawet prysznicem.

kingstone
Rys. Maciej Buś


O ile jeszcze do niedawna słowem kingston określano toaletę z odpływem na zewnątrz, do której spłukiwania pompowało się wodę morską, o tyle dziś pod tą nazwą funkcjonują również niewielkie, przenośne toalety chemiczne, często spotykane na śródlądziu.
Mianem kingston często określa się też zawór denny nie związany z toaletą, który służy do czerpania wody zaburtowej, zasilającej system chłodzenia silników lub przeciwpożarowy, a także służącej do zatapiania komór amunicyjnych.

Obsługa

Stare przysłowie głosi: „kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję”, ale komu by się chciało rozgryzać instrukcję obsługi toalety? Obsługa kingstona nie jest jednak aż tak prosta, jak by się mogło wydawać i załoga powinna zostać w tym kierunku przeszkolona, bowiem w trudnych warunkach żeglugi niewłaściwa obsługa może spowodować poważne problemy.
W żeglarskim świecie funkcjonuje też inne powiedzonko, mówiące, że nie wolno wrzucać do kingstona niczego, co nie przeszło przez usta (więc również… papieru toaletowego), ponieważ wrzucanie tam innych obiektów mogłoby spowodować zatkanie instalacji, której naprawa na wodzie (a nawet na brzegu) nie należy do najprzyjemniejszych zajęć.

Inne znaczenia

Kingston to również stolica, a zarazem największe miasto Jamajki, a także nazwa kilku innych miejscowości (zawsze portowych lub przynajmniej leżących nad jakąś wielką rzeką), w USA, Kanadzie czy na wyspie Norfolk, będącej terytorium zależnym Australii.
Mianem Kinston często określa się też skrótowo Kingston upon Thames, będące dawnym miastem koronacyjnym królów angielskich, obecnie zaliczane do tzw. Wielkiego Londynu.

W świetle tego, czym dla polskich żeglarzy jest kingston, nieco szokujący może wydawać się fakt, iż jest to również imię chłopięce, od 2000 roku zdobywające coraz większą popularność w Wielkiej Brytanii.

Etymologia
Kingston w języku staroangielskim oznaczało: pochodzący z królewskiego majątku. Jednakże w przypadku pokładowej toalety, zupełnie nie tędy droga. Nazwa pochodzi bowiem od Johna Kingstona – wynalazcy zaworu dennego, który pozwala czerpać wodę zaburtową i instalowany jest miedzy innymi w toaletach. Czy pan Kingston, dokonując swojego odkrycia, mógł przypuszczać, iż jego nazwisko stanie się synonimem kibelka? Prawdopodobnie nie – wówczas pewnie przerzuciłby się na hodowlę jamników, albo zostałby zegarmistrzem.

Źródła:

http://www.dictionary.com/browse/kingston
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kingston_(%C5%BCeglarstwo)
http://www.udyomedia.pl/def-Kingston_(%C5%BCeglarstwo).html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kingston_upon_Thames Tagi: kingston, toaleta
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 December

reaktywowano Polski Związek Żeglarski.
niedziela, 9 grudnia 1956
"Dar Pomorza" zaokrętował pierwszą polską załogę, której celem było sprowadzenie statku do Polski.
poniedziałek, 9 grudnia 1929
Z Brisbane w ostatni rejs pod brytyjską banderą wypływa "Cutty Sark".
niedziela, 9 grudnia 1894