TYP: a1

Sylwetki piratów - Piet Pieterszoon Hein

wtorek, 15 lutego 2011
Weronika Morys
Piet HeinPiet Hein urodził się 25 listopada 1577 roku, zmarł 18 czerwca 1629 roku. Był holenderskim oficerem marynarki wojennej, bohaterem wojny osiemdziesięcioletniej pomiędzy Holandią a Hiszpanią oraz korsarzem.

Hein urodził się w Delfshaven (obecnie część Rotterdamu). W jego rodzinie silne były tradycje żeglarskie; jego ojciec był kapitanem, a sam Piet został żeglarzem już w wieku kilkunastu lat. W młodości został porwany przez Hiszpanów i przez cztery lata służył na galerze. Po uwolnieniu przyłączył się do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i wyruszył do Azji. Po pięciu latach wrócił jako kapitan, poślubił Anneke Claesdochter de Reus i osiadł w Rotterdamie. W 1622 roku Hein został wybrany do Rady Miasta Rotterdamu dzięki wstawiennictwu brata swojej żony.

Rok później otrzymał tytuł wiceadmirała nowej Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej i popłynął do Indii Zachodnich (obecnie Karaiby). Pod jego dowództwem flota holenderska zniszczyła żeglugę hiszpańską na Morzu Karaibskim. W 1624 roku wraz z admirałem Johanem Wilkenem zaatakował należącą do Portugalczyków Brazylię. Zdobył po bitwie pod Bahią stolicę Brazylii i 22 statki portugalskie.

Jednak głównym celem admirała Heina była hiszpańska flota skarbów, tzw. “srebrna flota”, która przewoziła srebro pochodzące z hiszpańskich kolonii w Ameryce i na Filipinach. Część floty została ostrzeżona, ale pozostałe statki wyruszyły z Meksyku nieświadome niebezpieczeństwa. Szesnaście hiszpańskich statków przechwycono bez rozlewu krwi. Przejęcie hiszpańskiego skarbu było największym zwycięstwem Kompanii na Karaibach - łup jaki zdobył Hein szacuje się na 15 mln guldenów. Nic dziwnego, że po powrocie do Holandii Piet Hein został okrzyknięty bohaterem.

W 1629 roku Piet Hein został dowódcą floty holenderskiej. W tym samym roku w wieku 52 lat zginął w zwycięskiej bitwie na Morzu Północnym z hiszpańskimi piratami z Dunkierki.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001