TYP: a1

Sylwetki piratów - Jean Baptiste du Casse

wtorek, 26 lipca 2011
Weronika Morys
Jean Baptiste du Casse był francuskim admirałem i jednym z ostatnich karaibskich bukanierów. W młodości nie mógł wstąpić do francuskiej marynarki wojennej, ponieważ jego rodzice byli hugenotami. Du Casse zajął się więc handlem niewolnikami, żeglując pomiędzy Afryką a Karaibami.

Za pieniądze zarobione na handlu kupił statek w Saint-Domingue i przejął wyładowany towarami holenderski okręt. Następnie popłynął do Francji i zaoferował połowę łupu Koronie. W nagrodę został mianowany porucznikiem francuskiej marynarki wojennej przez Ludwika XIV. W 1687 roku próbował zdobyć Elminę, w czerwcu 1689 roku zaatakował Berbice i Fort Zeelandia w Surinamie. W 1691 roku został mianowany gubernatorem Saint Domingo, a jego działania przyniosły mu szacunek wśród korsarzy z wyspy. W kolejnych miesiącach splądrował angielskie kolonie w okolicy, w tym Port Royal, który odczuwał jeszcze skutki niszczycielskiego trzęsienia ziemi.

W 1697 roku, pod dowództwem barona de Pointis, najechał południowoamerykańskie miasto Kartagena. Miasto po ataku 588 dział poddało się i po honorowej kapitulacji 3 maja 1697 roku obrońcy opuścili jego mury. Mieszkańcy mogli pozostać w swoich domach pod warunkiem oddania okupantom wszystkich kosztowności, a kościoły i klasztory miały zostać nienaruszone. De Pointis nie dotrzymał warunków umowy i nakazał obrabowanie wszystkich, a du Casse nie otrzymał od niego obiecanego udziału w łupach.

Jean Baptiste popłynął więc do Francji, aby dochodzić swoich roszczeń u samego króla Ludwika XIV. I rzeczywiście on i jego ludzie otrzymali odszkodowania w wysokości 1,4 mln franków. Ponadto du Casse został awansowany na admirała, pasowany na rycerza i otrzymał Order Świętego Ludwika. W 1702 roku pokonał Johna Benbowa w pobliżu Santa Marta. W 1704 roku walczył w awangardzie na “Intrépide” w bitwie pod Malagą. W 1708 roku dowodził tzw. hiszpańską srebrną flotą podczas jej rocznej podróży i poniósł bardzo mało strat. Za swoje działania otrzymał Order Złotego Runa, najwyższe możliwe hiszpańskie wyróżnienie. W 1714 roku dowodził flotą francuską podczas oblężenia Barcelony.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940