TYP: a1

Sylwetki piratów - Henry Morgan

czwartek, 11 października 2012
Weronika Morys
Henry Morgan, zwany Królem Bukanierów, był walijskim korsarzem w służbie Karola II, żyjącym w latach 1635-1688. Morgan jest przedstawiany jako niezwykły przywódca, odnoszący ogromne sukcesy w bitwach, co przyniosło mu wielką sławę i bogactwo.

Już jako młodzik Henry był ambitny i miał żywiołowy temperament. Chęć zdobycia sławy i bogactwa pognała go na morze, jednak żywot pirat nigdy go nie interesował - Henry wstąpił do angielskiej marynarki i został bukanierem.

W 1655 roku Morgan pojawił się na Jamajce. Wiadomo, że wziął udział w ataku sił angielskich na hiszpańskie kolonie na Karaibach. Od tego czasu pozycja Henrego umacniała się, a on sam nabierał żeglarskich umiejętności i doświadczenia. W 1662 Morgan został kapitanem małego korsarskiego okrętu.

Korsarskie działania na Karaibach przyniosły Morganowi w późniejszych latach nie tylko sławę, ale i olbrzymie dochody. Korsarz kupił plantację na Jamajce i poślubił swoją kuzynkę, Mary Elizabeth. Wkrótce został mianowany wicekomandorem jamajskiej floty. Dowodząc w bitwach stosował często niekonwencjonalne taktyki. Podczas jednego z oblężeń nadmorskiej twierdzy korsarzowi udało się pokonać obronę, używając pojmanych mnichów jako żywych tarcz. Słynny był jego atak na Panamę, w którym to na czele 1200 korsarzy na 30 okrętach doszczętnie zniszczył miasto.

Morgan nie wiedział, że przeprowadzając ten ostatni atak dopuścił się aktu piractwa, ponieważ Anglia i Hiszpania nie były już w stanie wojny. Z tego powodu Henry po powrocie na Jamajkę został aresztowany i wysłany do Anglii, gdzie miał stanąć przed sądem. Zamiast tego jednak za swoje wcześniejsze zasługi otrzymał od króla tytuł szlachecki i został mianowany wicegubernatorem Jamajki. Po powrocie na wyspę skutecznie bronił jej przez następnych kilka lat przed atakami piratów.

Ostatnie lata spędził Henry Morgan żyjąc spokojnie i dostatnio z rodziną na swojej plantacji.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920