TYP: a1

Bitwa w Zatoce Hudsona

czwartek, 19 maja 2011
Weronika Morys
Bitwa odbyła się 5 września 1697 roku na Zatoce Hudsona u ujścia rzeki Nelson. W starciu uczestniczyły siły francuskie oraz Kompania Zatoki Hudsona. Bitwa ta była częścią prawie dwustuletniego konfliktu pomiędzy Anglią a Francją o kontrolę nad Ameryką Północną. Zaostrzenie sytuacji nastąpiło kiedy Francuzi wyparli Brytyjczyków z większej części wybrzeża Zatoki Hudsona i Zatoki Jamesa oraz podjęli działania zmierzające do zablokowania brytyjskiej żeglugi na tych akwenach.

Skierowany do walki w celu usunięcia angielskiej kontroli nad Zatoką Hudsona okręt wojenny  “Pelican” z powodu gęstej mgły oddzielił się od reszty francuskiej eskadry. Po pewnym czasie dowodzony przez kapitana Pierre'a Le Moyne D'Iberville'a statek zbliżył się do faktorii York. Część załogi została wysadzona na ląd z poleceniem przeprowadzenia rozpoznania fortu. Kiedy pozostający na statku D'Iberville dostrzegł zbliżające się okręty, założył, że jest to reszta jego eskadry i wyszedł

Replika "Pelicana". Fot. Harfang
jej na spotkanie. Okazało się jednak, że były to jednostki angielskie: okręt wojenny “Hampshire” (56 dział) dowodzony przez Johna Fletchera oraz dwa uzbrojone statki handlowe “Dering” (36 dział) oraz “Hudson's Bay” (32 działa).

Mimo przeważających sił wroga D'Iberville zdecydował się przyjąć bitwę. Po dwóch i pół godzinie krwawych walk “Pelicanowi” udało się zbliżyć na tyle, żeby rozpocząć abordaż na “Hampshire”. Początkowo wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę anglików. Fletcher wezwał D'Iberville do poddania się, jednak ten odmówił. Podobno w momencie kiedy Fletcher wznosił toast za odwagę D'Iberville’a, eksplodowała prochownia statku “Hampshire”, który zatonął razem z załogą liczącą 290 marynarzy.

Skutkiem tej bitwy było zdobycie przez Francuzów faktorii York w Manitobie, handlowej placówki angielskiej kompanii handlowej (Hudson's Bay Company).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771