TYP: a1

Bitwa o jezioro Erie

czwartek, 24 listopada 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się na jeziorze Erie 10 września 1813 roku, w trakcie wojny brytyjsko-amerykańskiej. Dziewięć amerykańskich okrętów pokonało sześć okrętów brytyjskich, co zapewniło Amerykanom kontrolę nad jeziorem do końca wojny. To z kolei umożliwiło odzyskanie Detroit i wygranie bitwy pod Moraviantown.

29 sierpnia Brytyjczycy z powodu kończących się zapasów i kiepskiej pogody zdjęli blokadę portu Erie. Uwolniona flota amerykańska pod dowództwem komandora Olivera Perry rozpoczęła patrolowanie akwenu. Spotkanie z flotą brytyjską pod wodzą komandora Roberta Barclaya nastąpiło w okolicach Put-in-Bay w Ohio. Okrętem flagowym flotylli amerykańskiej był “Lawrence”, brytyjskiej - “Detroit”.

Początkowo ogień wymieniały głównie jednostki flagowe. “Lawrence” został szybko wyłączony z walki przez zmasowany ogień z okrętu “Detroit”. Amerykańskiemu admirałowi udało się przedostać na bryg “Niagara”. Jako że “Detroit” został uszkodzony w wymianie ognia, stał się łatwym łupem dla “Niagary”. Po zajęciu okrętu i pojmaniu Barclaya pozostałe okręty brytyjskie poddały się.

Po bitwie Perry wysłał list do generała Harrisona, w którym napisał: “We have met the enemy and they are ours” ("Spotkaliśmy wroga i teraz są nasi"). Amerykanie przejęli dwie fregaty, dwa brygi, jeden szkuner i jeden slup.


© 2004 Matthew Trump
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882