TYP: a1

Bitwa koło Wysp Kokosowych

czwartek, 6 października 2011
Weronika Morys

SMS "Emden" na mieliźnie
Starcie zostało rozegrane 9 listopada 1914 roku w okolicy Wysp Kokosowych, położonych w Oceanii. Była to jedna z bitew morskich stoczonych w trakcie I wojny światowej.


Niemiecki lekki krążownik SMS "Emden" zaatakował brytyjską stację radiową obsługującą podmorski kabel. Po kilku godzinach w starcie zaangażował się australijski lekki krążownik HMAS "Sydney". Bitwa ta była pierwszą bitwą morską stoczoną przez Royal Australian Navy.

Stacja radiowa zlokalizowana na Direction Island była kluczowym elementem komunikacji w obrębie Oceanu Indyjskiego. Kiedy "Emden" przypłynął do stacji, jej pracownicy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z atakiem i przesłali prośbę o pomoc. Gdy 50 żołnierzy wylądowało na brzegu, cywile nie stawiali oporu, a dowódca niemieckich sił obiecał dołożyć starań, żeby wysadzana w powietrze wieża nie zniszczyła położonych w pobliżu kortów tenisowych.

Na sygnał wezwania pomocy odpowiedział konwój Australijskich i Nowozelandzkich Sił Zbrojnych (ANZAC). Na ratunek został wysłany HMAS “Sydney”. Kiedy z “Emden” zauważono “Sydney”, dowodzący nią Karl von Müller nie miał innego wyjścia, jak przyjąć bitwę. Zarządził podniesienie kotwicy, zostawiając resztę sił na lądzie.

“Sydney” był większy, szybszy i lepiej uzbrojony niż “Emden”. Niemieckie działa wypaliły jednak pierwsze, trafiając “Sydney” i uszkadzając dalmierz i jedno z dział. Wtedy “Sydney” wykorzystał swoją szybkość i duży zasięg dział, żeby utrzymywać się poza zasięgiem niemieckiego ostrzału i uniknąć dalszych zniszczeń i strat w ludziach. Tymczasem australijskim strzelcom udawało się dokonywać coraz większych zniszczeń na “Emden” poprzez stały i coraz precyzyjniejszy ogień armatni.

W niedługim czasie Niemcy utracili sterowność, elektronikę i radio. Mimo tego bitwa toczyła się jeszcze przez prawie godzinę. Kiedy “Emden” był już niemal doszczętnie zniszczony, Müller zdecydował się na sztrandowanie jednostki, aby uniknąć zatopienia. “Sydney” nadal ostrzeliwał okręt, dopóki ten nie wywiesił białej flagi.

Na “Emden” zginęło 131 osób, a 65 było rannych. Straty na “Sydnej” to 4 zabitych i 4 rannych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786