TYP: a1

Władysław R. Dąbrowski "Mądry żeglarz po szkodzie"

sobota, 8 listopada 2014
MZ

Zacznijmy od tego, że jest kilka uniwersalnych prawd, funkcjonujących w naszym życiu na prawach aksjomatu. Są to prawdy proste, znakomicie zakotwiczone w powszechnym obiegu, ich przywoływanie nie wymaga specjalnego intelektualnego wysiłku. Jednak znając je, niezbyt często po nie sięgamy, bowiem ich oczywistość powoduje, że nam banalnieją.

Książka Władysława Dąbrowskiego przybliża nam kilka z tych prawd i ukazuje ich aktualność. Pierwsza z nich brzmi oczywiście pospolicie, powtarzana przy różnych okazjach popada w trywialność – oto ona: to co się dzieje na prawdę, czyli rzeczywistość (rzeczywiste wydarzenie), jest ciekawsze niż fikcja. I tak w tej książce znajdziemy kilkadziesiąt historii autentycznych, jakie przydarzyły się polskim jachtom i ich załogom. Są to wydarzenia często dramatyczne, ale zawsze prawdziwe. Prawda druga brzmi – uczymy się przez całe życie, wiedzę zdobywamy na kilka sposobów, jednym z nich jest umiejętność czerpania tejże z przypadków innych. Ta prawda niewątpliwie stoi za genezą omawianej książki. Powstała, by na cudzych błędach uczyć, bowiem w ten bezbolesny sposób zdobywamy istotne doświadczenie.

Trzecia z tych prawd brzmi – po to stworzono procedury, by ich przestrzegać. Oczywiście chętnie puszczamy się drogą „na skróty” - bywa, że skutecznie. Jednak takie postępowania prędzej czy później się zemści. Potwierdzenie tej zasady znajdziemy na stronach omawianego tomu.

Teraz czas na podsumowanie. „Mądry żeglarz po szkodzie” to książka ciekawa, opowiada bowiem o rzeczywistych zdarzeniach, a te zawsze budzą zainteresowanie. Do tego świetnie uzupełnia historię polskiego jachtingu. Jednocześnie jest to książka, jakby to nie brzmiało, pouczająca. Lektura orzeczeń izby morskiej oraz uwag autora, niewątpliwie przyczyni się do powszechniejszego stosowania Dobrej Praktyki Morskiej, a to rzecz bezcenna. Dodam na koniec, że uważam iż „Mądry żeglarz po szkodzie” winien znaleźć się w biblioteczce każdego mądrego żeglarza.

Władysław R. Dąbrowski „Mądry żeglarz po szkodzie”
Wypadki i awarie polskich jachtów
„Charter Navigator” Kraków 2014
Stron: 392
Cena: 42 zł


>>> Książka "Mądry żeglarz po szkodzie", wyd. II do kupienia w sklepie Tawerny Skipperów

TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932