TYP: a1

Poradnik jachtostopowicza

poniedziałek, 2 sierpnia 2010
Paulina Wilk

Poradnik jachtostopowiczaWydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja” uzupełniło niedawno swoją serię „Navigare necesse est” o nowy tytuł. Jest to niewielka książeczka autorstwa Alison Muir Bennett - „Poradnik Jachtostopowicza”. Jej zawartość wyjaśnia podtytuł, który brzmi „dookoła świata jako załogant”.


Czytelnik znajdzie w książce sporo istotnych porad i wskazówek. A wśród nich: jak układać swoje relacje z innymi na pokładzie, co warto umieć, aby stać się wartościowym członkiem załogi oraz jak unikać konfliktów. To informacje z dziedziny psychologii, ale jest tu także sporo wiadomości o tym jak i gdzie szukać jachtów, które zabiorą nas w najodleglejsze zakątki świata, jak zadbać i zabezpieczyć się finansowo, czy też jak zaprezentować się skipperowi, do którego załogi chcielibyśmy się dostać. Interesujące są w tej książeczce tabele, które przedstawiają skąd i dokąd w konkretnych terminach wypływają jachty, a także mapki przedstawiające najpopularniejsze morskie trasy.


Wydawać by się mogło, że tak skonstruowana książka, może być przydatna tylko zapaleńcom, którzy chcą rozpocząć zachwalany i uprawiany przez autorkę „podróżniczy styl życia”. Otóż nie – te porady i wskazówki przydadzą się nie tylko przy planowaniu wypraw. Mają także sens przy planowaniu zwykłych rejsów, przy czarterach, a nawet przy pływaniu śródlądowym, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy płynąć z ludźmi, których nie znaliśmy wcześniej.


Jest natomiast jedna rzecz, która w tej książce razi - tłumaczenie. W wielu miejscach drażni nieporadność polskiego tekstu, wynikająca z bezpośredniego przełożenia zdań angielskich na język polski. Tak czy owak – książkę polecam wszystkim żeglarzom.

 

Alison Muir Bennett
„Poradnik Jachtostopowicza”
„Biblioteka Navigare necesse est”
Wydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja”
Kraków 2009
cena: 24 zł
ISBN 978-83-60788-10-3

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922