TYP: a1

Marek Czasnojć "Żaglowce świata"

środa, 4 kwietnia 2012
MZ

Muszę się przyznać, że jestem wielbicielem i miłośnikiem kobiecej urody, nawet jeśli przez to zostanę okrzyknięty przez feministki męskim szowinistą i seksistą. Widok wierzchowca, zwłaszcza krwi arabskiej i do tego w galopie, również porusza moje serce – to już chyba odczucie poprawne politycznie. Ale największe wzruszenia i zachwyty, niech mi kobiety i koniarze wybaczą, wzbudza we mnie jednak żaglowiec, którego wypełnione wiatrem żagle górują nad rozświetlonym słońcem morzem.

Że nie jest to odczucie indywidualne, że nie jestem w tym odosobniony, świadczą nieprzebrane tłumy, które towarzyszą każdemu zlotowi tych napędzanych wiatrem statków. Nic więc w tym dziwnego, że z wielką przyjemnością wziąłem do ręki niewielką książeczkę, składającą się głównie z fotografii. Mało tu tekstu, ale ta wstrzemięźliwość w słowach jest absolutnie zrozumiała, gdy przyjrzymy się urodzie zdjęć i przede wszystkim temu, co jest głównym bohaterem tych zdjęć. A tym tematem są żaglowce – od największych jak „Kruzenshtern” czy „Siedow”, przez „Dar Młodzieży”, po mniejsze, których nazw nie sposób tu wymienić. Piękna, mała książeczka, piękne zdjęcia, które świadczą o tym, że świat żaglowców nie zaginął i nie zaginie!Marek Czasnojć „Żaglowce świata”

Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2008

stron: 64

cena: 19 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972