TYP: a1

Fastnet 79 - John Rousmaniere

piątek, 28 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Książka dla tych, których pasjonują żeglarskie wyścigi. Historia regat Fastnet z 1979 roku, największej tragedii współczesnego żeglarstwa.

W sierpniu 1979 roku w regatach na trasie wyspa Wight – Fastnet Rock – wyspa Wight  wystartowały 303 jachty. Wyścig ukończyło 85 z nich. 24 jachty zostały porzucone, 5 z nich zatonęło. A co najważniejsze, zginęło wtedy 15 żeglarzy. Autor książki, John Rousmaniere, brał udział w tych regatach, dlatego też mógł je opisać z punktu widzenia uczestnika. Ale Rousmaniere jest także dziennikarzem i autorem książek, dlatego „Fastnet’79” nie jest tylko opisem wspomnień. Autor wykonał potężna pracę, przeglądając dokumenty, zapiski prasowe i rozmawiając z wieloma ludźmi, aby sytuację podczas słynnego wyścigu nakreślić dokładnie i szczegółowo, a także – choć nie brakuje w tym opisie emocji – w miarę obiektywnie i z różnych stron. Od strony uczestników, ratowników, dziennikarzy, rodzin. Co ważniejsze, książka jest także analizą tego, co doprowadziło do tragedii – zarówno od strony organizacyjnej, jak i warunków pogodowych, stanu i wyposażenia poszczególnych łodzi czy zachowania załogi. Rousmaniere podkreśla, że sztorm, który zagroził wtedy uczestnikom regat, był wyjątkowy i opisuje, jak z nim poradziły sobie rozmaite konstrukcje jachtów. Analizuje także dokładnie rozmaite procedury bezpieczeństwa czy stan wyposażenia ratunkowego kolejnych jednostek, w tym zachowanie tratw ratunkowych. Które często, zamiast ratunku, zadawały załodze opuszczającej zagrożony jacht  ostateczny cios. Nie brakuje w książce także porównań z innymi regatami o tragicznych skutkach – np. Sydney-Hobart z 1998 roku.

Książka nie tylko dokumentalna, ale przede wszystkim taka, która uczy pokory wobec żywiołu.

 

Tytuł: Fastnet’79. Najtragiczniejszy sztorm w historii współczesnego żeglarstwa

Autor: John Rousmaniere

Wydawnictwo Nautica

 

Tagi: regaty, Fastnet, John Rousmaniere
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898