TYP: a1

Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński "Żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski"

sobota, 5 lipca 2014
MZ

Zacznijmy od wyjaśnienia czymże jest i czego dotyczy „marzenie wydawcy”. Odpowiedź wydaje się prosta, a pytanie retoryczne. Oczywistą oczywistością – by zacytować klasyka – jest stwierdzenie, że wydawca pragnie, tak jak „kania dżdżu”, BESTSELLERA! Śni o książce, która sprzedawałaby się w tysiącach egzemplarzy, po którą w księgarniach ustawałyby się kolejki, o której pisałyby wszystkie dzienniki i tygodniki, a miesięczniki serwowałyby czytelnikom sążniste omówienia. Tak, to jedno z tych marzeń, które czasem się realizują.


Jednak rozsądny Wydawca nie myśli o tak spektakularnym sukcesie, jego marzenie jest nieco inne. Dla niego darem niebios jest tytuł, który mógłby co jakiś czas wznawiać w rozsądnej liczbie egzemplarzy, a czynniki zewnętrzne sprawiałyby, że cały nakład znajdywałby nabywców. Takim właśnie dziełem jest prezentowana książka. To kanoniczny podręcznik od wielu, wielu lat dominujący na rynku żeglarskich pomocy naukowych. Obecnie pojawiło się jego nowe wydanie i jak dostrzec możemy na umieszczonej na okładce liczbie, jest to jego dwudziesta trzecia edycja. Zalecany przez Główną Komisję Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego skutecznie funkcjonuje na wszystkich kursach. Oczywiście przez lata się zmieniał, zmieniała się jego szata graficzna, pojawiły się kolorowe ilustracje, był uzupełniany i wzbogacany. Teraz także w związku ze zmianami przepisów modyfikacji uległ nieco jego tytuł, jednak to wciąż ta sama książka. Cóż, lata mijają i trudno by było w tym nowym wydaniu rozpoznać siermiężny czarno-biały pierwowzór z roku 1986. Czy jest dobry – o jego jakości świadczy pokaźna liczba kursantów, którzy z owego podręcznika czerpali teoretyczną wiedzę o żeglarstwie. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że jeszcze długo, oczywiście uzupełniany i przekształcany, będzie skutecznie funkcjonował jako podstawowa pomoc edukacyjna. Wydawcy innych, konkurencyjnych podręczników mogą tylko zazdrościć, jednak próba przebicia tego wydawniczego sukcesu wydaje się być z góry skazana na porażkę.


Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński „Żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski”

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2014

Stron: 498

Cena: 86 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971