TYP: a1

Jak zorganizować rejs. Cz. IV - W trakcie rejsu

piątek, 22 października 2010
MM
W trakcie rejsu

Organizacja i prowadzenie prywatnego rejsu wymaga sporej ilości pracy, począwszy od znalezienia odpowiedniej jednostki, przez określenie destynacji z uwzględnieniem warunków pogodowych, po organizację transportu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli nie posiadamy uprawnień do prowadzenia jachtu po zagranicznych akwenach i musimy znaleźć odpowiedzialnego oraz doświadczonego sternika, który zapewni miłą atmosferą i zadba o bezpieczeństwo.Cz. IV - W trakcie rejsu

W ostatniej części naszego poradnika znajdziecie najważniejsze elementy, o jakich trzeba pamiętać w trakcie rejsu oraz krótki opis procedury zdania jachtu.

Kontrola


Podczas żeglowania należy pamiętać, aby wykonywać regularne kontrole poziomu oleju, paliwa oraz wody pitnej, a także - zależnie od częstotliwości gotowania - poziomu gazu w butli. Trzeba również pamiętać o kontroli stanu ożaglowania oraz o sprawdzaniu codziennej prognozy pogody.

Trasa rejsu i ewentualne opóźnienia

Przyjęło się, że do portu macierzystego należy dobić dzień przed zdaniem jachtu. Z tego względu warto pamiętać, aby ostatni odcinek trasy wynosił około 40 Mm, tak aby, niezależnie od warunków pogodowych, dopłynąć na czas.

Dodatkowe atrakcje

Każdy rejs można wzbogacić o dodatkowe elementy, takie jak: nurkowanie z pełnym akwalungiem lub tylko sprzętem podstawowym (maska, fajka, płetwy), wędkowanie, uprawianie sportów wodnych.

Awarie

Zdarzają się sporadycznie, jednak trzeba być przygotowanym na ich ewentualne wystąpienie. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ich usunąć, należy niezwłocznie powiadomić firmę wynajmującą. Dowiemy się, czy możemy sami zlecić naprawę usterki, czy firma prześle do nas przedstawiciela czarterodawcy, lub - w porozumieniu z nim - mechanika z lokalnego warsztatu. Do najczęstszych usterek należą: utrata lub uszkodzenie pontonu albo jego wyposażenia, zaplątanie lin, cum lub sieci w śrubę, niedrożność WC, problemy z silnikiem, uszkodzenie powierzchni jachtu.

Zdanie jachtu („check out”)

Po skończonym rejsie każdy czarterujący powinien zwrócić jacht sklarowany i posprzątany, z poziomem paliwa, jaki otrzymał przy przejęciu jachtu. Do obowiązków załogi należy wyrzucenie śmieci, zamiecenie, umycie naczyń, złożenie wysuszonych kamizelek i pasów w przeznaczonych do tego miejscach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922