TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Kos

piątek, 8 marca 2019
Monika Frenkiel

Wyspa Hipokratesa – to podobno tutaj urodził się najsłynniejszy lekarz świata. Kos – bo o niej mowa – szczyci się łagodnym klimatem, niemal nieprzerwanym pasmem plaż dookoła wyspy i – jak to w Grecji bywa- interesującymi zabytkami. Nic dziwnego, że wyspę uwielbiają turyści.

Niewielka wysepka w archipelagu Dodekanez, na Morzu Egejskim. Ma długość 50 km i szerokość tylko 10 km, można więc bez problemu zjechać ją całą autem w jeden dzień – a turystom spragnionym plażowania oferuje 112 kilometrów linii brzegowej.

Stolicą wyspy jest miasto Kos - największy ośrodek na całej wyspie, jej stolica i główny port, jednocześnie centrum turystyczne, rozrywkowe i kulturalne. Kos zamieszkuje ponad połowa ludności z całej wyspy. W Kos warto przejść się nadbrzeżna promenadą, gdzie wśród współczesnej zabudowy kryją się starożytne ruiny, pamiątki po joannitach i Turkach. Znajdziemy tu ruiny zamku joannitów z XIV wieku – niegdyś potężnej twierdzy, strzegącej Turków przed Osmanami.

Niedaleko znajduje się meczet Hassana Paszy z XVIII wieku wraz ze studnią turecką a w jego pobliżu dość ponury budynek, w którym mieści się muzeum archeologiczne, z najsłynniejszym eksponatem – posągiem Hipokratesa. Co ciekawe, pod współczesnym miastem znajdują się ruiny jego antycznego poprzednika, a dzięki trzęsieniu ziemi z 1933 roku, które odsłoniło wiele pozostałości,  możemy podziwiać ruiny antycznego miasta. 

Na Kos znajdował się ośrodek kultu Asklepiosa i jak już wspomnieliśmy, Hipokrates, uważany za ojca medycyny urodził się na tej wyspie ok. 460 r. p.n.e. - otworzył też na wyspie najsłynniejszą szkołę medyczną. Po jego śmierci,w mieście Aslepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital, przez wielu historyków uznawany za pierwszy na świecie. W samym centrum miasta Kos rośnie platan zwany "Drzewem Hipokratesa", pod którym – według tradycji – Hipokrates nauczał. W mieście znajduje się także Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Kos, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Kos, wyspa, Grecja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867