TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Grecja, Morze Jońskie

piątek, 23 listopada 2018
Monika Frenkiel

Grecja to jeden z najpopularniejszych krajów wśród polskich żeglarzy. Tym razem chcieliśmy z wami popłynąć na Morze Jońskie i odwiedzić Korfu i Lefkadę – greckie wyspy, które przypominają raj na ziemi.

Na tych, którzy pojawia się na wyspach Morza Jońskiego, Czekaja piaszczyste plaże, białe klify i porośnięte lasami góry, a także słońce, które tu świeci przez większość roku. Oczywiście jak to w Grecji bywa, nie brak tu też zabytków, jeśli ktoś ma ochotę poobcować ze śladami starożytnej kultury.

Takimi atrakcjami na Korfu z całą pewnością jest Theotokou – biały klasztor z XII wieku, otwarty dla zwiedzających – tak jak znajdujące się tutaj muzeum ikon. Lubiący zwierzęta koniecznie powinni przespacerować się po tutejszym ogrodzie, obleganym przez koty. Na Korfu również znajduje się pałac Achilleion  - wspaniała rezydencja cesarzowej Sissi, również otoczona pięknym, pełnym posągów i rzeźb ogrodem, oraz Angelocasto, najpiękniej chyba na Wyspach Jońskich położony zamek z XIII wieku. Budowla wznosi się nad 200-metrowym klifem i robi wrażenie oglądana zarówno ze strony lądu jak i wody . A jeśli będziemy mieli dość zwiedzania zabytków, to na Korfu znajduje się szereg miejsc widokowych – np. Afionas i Podwójna Zatoka przy zachodnim wybrzeży wyspy oraz przylądek Drastis – najbardziej na północ wysunięty fragment wyspy, z lekko pomarańczowymi klifami (swoja droga, najlepsze trasy pieszych wędrówek znajdują się właśnie na Korfu).  Jeśli zgłodniejemy, koniecznie zajrzyjmy na Korfu do Bella Vista (w Paleokastritsa), skąd można podziwiać piękny widok.

Z kolei na Lefkadzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż wysp – Kathisma, z bajecznymi kolorami morza i piasku. Inną, bardzo ciekawą jest tzw. „kozi port”, czyli porto Kasiki – nazwa pochodzi stąd, że ze względu na niedostępność dawniej na plażę mogły dostać się tylko kozy (dziś można podjechać samochodem, a nad samą wodę prowadzą długie schody).

Na Lefkadzie znajduje się także strzegący wejścia do zatoki zamek, Agia Mavra, który pewnie też znacie z licznych pocztówek z Grecji.

Oczywiście jedną z potężnych zalet Grecji jest tamtejsza kuchnia. Dla Korfu charakterystyczne jest souvlaki, czyli szaszłyki z kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny, podawane w picie lub z chlebem, z dodatkiem tzatziki. Polecamy także rodzaj gulaszu w sosie pomidorowym, czyli stifado oraz pastitsada korfiatiki, tradycyjne niedzielne danie mięsne. Na Lefkadzie  dobrze jest spróbować tamtejszych suszonych kiełbas i salami oraz suszonego kawioru ryb hodowanych w lagunach. Na Lefkadzie także popularne są słodycze – mandola to, czyli nugat z prażonymi migdałami oraz pasteli, czyli ciasteczka przypominające sezamki.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Grecji, piszcie na: info@tawernaskipperow.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922