TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Estonia

piątek, 6 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Ostatnio pisaliśmy o żeglowaniu po Bałtyku z czarterem z litewskiej Kłajpedy. Dziś ruszamy dalej w tamtym kierunku i polecamy Wam czarter jachtu ze stolicy Estonii, Tallina.

O ile Litwa jest nam bliska i znajoma, także przez historie, o tyle Estonia jest już dla nas pewną terra incognita. A szkoda, bo to bardzo ciekawy kraj. Arcyciekawy jest też Tallin, umieszczany w czołówce inteligentnych miast świata (dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że chodzi o miasto,   które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej elementów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców). Zlokalizowane na brzegu Zatoki Tallińskiej miasto było silnym ośrodkiem już w X wieku, a jego bujna przeszłość (ze względu na położenie było często najeżdżane i zdobywane) zaowocowała całą masą interesujących zabytków. Ponieważ Tallin był jednym z tych nadbałtyckich miast, które szczęśliwie uniknęły poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej, miłośnicy architektury, szczególnie średniowiecznej będą zachwyceni. Surowe mury kontrastują tutaj z barwnymi kamieniczkami a te z drewnianą zabudową dzielnicy Kadriorg i pobliskim pałacem carów. Tutejsza starówka w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Centralnym punktem Starego Miasta jest plac Ratuszowy ze średniowieczną siedzibą dawnej rady miasta (można ją zwiedzać). Warto odwiedzić także luterańską katedrę Najświętszej Marii Panny, z wnętrzem pełnym ozdobnych herbów. Piękne wnętrze posiada także sobór św. Aleksandra. Na Starówce znajdziemy także Raeapteek, czyli jedną z najstarszych aptek w Europie (działa od XV wieku) i pasaż świętej Katarzyny - pozostałość po dawnych klasztorze zniszczonym podczas reformacji. W południowej części pasażu mieszczą się sklepy i warsztaty estońskich artystów i rękodzielników. W północnej części Starówki stoi Gruba Małgorzata (Paks Margareeta), wybudowana w XVI wieku olbrzymia baszta, która służyła jako zbrojownia i więzienia.

Na Starym Mieście znajdziemy także polski akcent - w Wielkiej Bramie umieszczono tablicę upamiętniającą ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" w 1939. Wielbiciele statków koniecznie powinni zajrzeć do muzeum Lennusadam - w dawnym hangarze samolotów mieści się nowoczesna wystawa związana z historią i współczesnością estońskiej marynarki, stary lodołamacz "Suur Töll" i okręty estońskiej marynarki wojennej, które zakończyły służbę.

Z Tallina, jeśli już zakończymy jego zwiedzanie, możemy udać się do Rygi albo Helsinek czy Turku. Albo ruszyć na Sankt Petersburg.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Tallinie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949