TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Elba

niedziela, 20 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Najpiękniejsza wyspa Toskanii. Położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Największa z Archipelagu Wysp Toskańskich. Choć najbardziej kojarzymy ją z Napoleonem Bonaparte, wyspa posiada starszą historię od starożytnego Rzymu.

Elba należała do Etrusków, Kartagińczyków, Rzymian. Po X wieku władała nią Piza, Piombino (w XVI w. niezależne państwo), Florencja, Hiszpania, Królestwo Neapolu, Królestwo Etrurii, od początku XIX wieku Francja. Obecnie należy do Włoch. Otoczona krystalicznym morzem wyspa jest zbudowana z granitów i skał osadowych, z najwyższym puntem Monte Cappane o wysokości 1017 m.n.p.m., zwanym też dachem Toskanii (można tam wjechać kolejką gondolową). Jeśli szukamy plaż, odpowiednia dla nas będzie zachodnia część Elby. Wschodnia to skaliste wybrzeże z dość urwistymi brzegami. Wszędzie jest zielono, nie tylko dzięki winnicom, ale także gajom oliwnym czy piniowym i dębowym lasom.

 

Jeśli interesują nas zabytki, to powinniśmy odwiedzić Marcianę – jedno z najstarszym miasteczek na wyspie, zbudowane na zboczu góry Capanne, na wysokości 375 m n.p.m. W Marciana znajduje się twierdza obronna, a także niewielkie kościoły i kapliczki. W tutejszym sanktuarium Madonna dei Monti znajduje się Krzesło Napoleona – kamień w kształcie krzesła właśnie, na którym podobno lubił przesiadywać Napoleon patrząc na Korsykę. Nie wiemy, ile w tym prawdy, ale jeśli szukacie pięknych panoram, to jesteście we właściwym miejscu. No i z Marciany kursuje już wspomniana kolejka linowa na Monte Cappane.

Największym kurortem na Elbie jest Marina di Campo, uważana także za najładniejsze miejsce Elby, z widokiem na malowniczą zatokę. Z atrakcji znajdziemy tutaj akwarium, w którym można podziwiać całe spektrum fauny i flory Morza śródziemnego.

Stolicą wyspy jest portowe Portoferraio, słynne z potężnych murów obronnych zbudowanych dla obrony przed piratami. Tutaj właśnie znajduje się Villa dei Mulini(Palazzina dei Mulini) z muzeum Napoleona. Zwiedzając miasto przygotujcie się na wysiłek i chodzenie po schodach, których jest tu zatrzęsienie, tak samo jak stromych uliczek. Oraz pięknych kościołów.

 

Z ciekawostek polecamy Rio Nell'Elba, jedną z najstarszych górskich miejscowości na Elbie, położoną na wzgórzu 180 m n.p.m. Z uwagi na złoża żelaza, kwarcu i marmuru w okresie średniowiecza i renesansu słynęło z bogactwa., a pozostałością dawnej sławy jest dziś tutejsze Muzeum Minerałów ze zbiorami eksponatów pochodzących ze wszystkich kopalń Elby.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Elbie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Elba, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942