TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Chorwacja

piątek, 6 lipca 2018
Monika Frenkiel

Zastanawialiśmy się, co jeszcze można napisać o Chorwacji, a czego nie wiecie. Bo że piękne widoki, fantastyczne miejsce na czarter jachtu, słońce i udane wakacje, to oczywista oczywistość i znajdziecie to wszędzie.

[t]Hum[/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Najważniejsze wynalazki Chorwatów

Jest wszędzie. Widzimy go pełno na ulicach, biurowcach, na zakupach, na weselu kuzynki i pogrzebie dziadka. Rozmowie o pracę. Wiecie co to? Otóż krawat. I tak, wynaleźli go Chorwaci – współczesny krawat to w prostej linii przodek długiej, kolorowej chusty zawiązanej na męskiej szyi w chorwackim stroju ludowym. Do powszechnego użytku ten pasek materiału wszedł w 1660 roku. Wtedy to król Francji Ludwik XIV dokonał przeglądu swych wojsk, między nimi również regimentu najemników chorwackich. Kolorowe jedwabne chusty w pułku kawalerii noszone przez chorwackich oficerów zwróciły uwagę monarchy na tyle, że nadał tej formacji miano Royal Cravattes (stąd cravate). Później krawat wszedł również na stałe do stroju króla, a pieczę nad królewskimi cravates sprawował tzw. cravatier. Wkrótce moda na noszenie krawatów przeszła również do Anglii, a następnie do całej Europy.

Jednak nie tylko krawaty zawdzięczamy Chorwatom. W 1906 roku niejaki Slavoljub Penkala, pochodzący z Zagrzebia wynalazł ołówek automatyczny, co może jest wynalazkiem użytecznym, choć mało znaczącym dla światowej historii. Znacznie poważniejsze zasługi ma dwóch panów: pewien pochodzący z Chorwacji emerytowany oficer marynarki wojennej Austro-Węgier, Ivan Lupis-Lukić. W 1860 wynalazł on ni mniej ni więcej…torpedę. A pierwsza wytwórnia torped znajdowała się w Rijece.

Drugim panem był mieszkaniec Hvaru, Ivan Vučetić, postrach przestępców. Dlaczego? Otóż wynalazł on metodę pozwalającą wykrywać przestępców na podstawie odcisków palców – czyli daktyloskopię .

 

Chorwacja a ruchome obrazki

Znane wszystkim krajobrazy Chorwacji wielokrotnie były wykorzystywane w kinematografii. Osoby z nieco starszego pokolenia zapewne pamiętają filmy o dzielnym Winnetou – tam występują Park Narodowy Plitvice i Krka. Młodsze pokolenie powinno chorwacką scenerię kojarzyć z niezwykle popularnego serialu „Gra o Tron”. Serial kręcono m.in. w Dubrowniku i okolicy, Splicie, Klis, Szybeniku, Parku Narodowym Krka oraz na wyspie Hvar.

Zresztą związki Chorwacji ze sztuką ruchomych obrazków są znacznie starsze.  To tutaj, w Hvarze znajduje się najstarszy teatr publiczny  w Europie. Został zbudowany w roku 1612 roku.

 

Najmniejsze

Chorwacja słynie też z rzeczy najmniejszych (i dowodzi, że małe jest piękne). W Istrii znajduje się najmniejsze miasto na świecie, które doczekało się wpisu w księdze rekordów Guinnessa. Nosi nazwę Hum i zamieszkuje je zaledwie 14 osób.

W średniowieczu Hum pełnił ważną rolę ośrodka piśmienniczego. To tutaj tworzono teksty pisane głagolicą – pierwszym słowiańskim alfabetem. W bramie miejskiej znajdują się repliki tablic z tekstami pisanymi głagolicą. Jej ślady odnajdziemy również na terenie miasta.

W Chorwacji znajdziemy także…najmniejszą na świecie katedrę (40 metrów obwodu). Znajduje się ona w Nin koło Zadaru. W Ninie (obok Biogradu i Klisu) mieścił się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. Spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Sam Kościół św. Krzyża (chor. crkva Sv. Križa) pochodzi z IX w., był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Powstał w miejscu rzymskiej bazyliki. Według jednej z teorii bryła kościoła oddaje pozycję słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu kościół spełniał najprawdopodobniej funkcję kalendarza lub zegara.

 

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Chorwacji (Biograd, Dubrovnik, Kastela, Makarska, Mali Losinj, Murter, Opatija, Pirovac, Ploce, Podstrana, Pomer, Primosten, Pula, Punat, Rogoznica, Seget Donji, Skradin, Split, Sukosan, Trogir, Vodice, Zadar, Zaton, Sibenik, Solta), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Oceanis 411
rocznik 2003
Data: 2020-04-25
Okres: 7 dni
Sibenik
Koje: 8+2
Kabiny: 4
1200 €
Rabat 30 %
840 €

Cyclades 43.4
rocznik 2008
Data: 2020-04-25
Okres: 7 dni
Sukosan
Koje: 8+2
Kabiny: 4
1390 €
Rabat 30 %
973 €

Bavaria 46 Cruiser
rocznik 2008
Data: 2020-04-25
Okres: 7 dni
Trogir
Koje: 8+1
Kabiny: 4
1400 €
Rabat 30 %
980 €

Tagi: Chorwacja, czartery jachtów, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze