TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Belize

niedziela, 12 maja 2019
Monika Frenkiel

Dziś chcieliśmy zabrać Was na wycieczkę do małego państewka o dużych możliwościach, raju dla nurków. To Belize - państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, na dawnych ziemiach Majów. Wybrzeże Belize liczy 386 km, jest w większej części bagniste i posiada liczne laguny. W pobliżu wybrzeża znajduje się druga co do długości na świecie rafa barierowa z licznymi wysepkami koralowymi, nazywanymi cayes. Co ciekawe, trzy z czterech atoli koralowych na zachodniej półkuli są zlokalizowane w Belize. 

Belize jest mocno zróżnicowane biologicznie. Ponad 60% jego powierzchni zajmują lasy – niemal połowa powierzchni kraju to wilgotne lasy równikowe, w których rośnie około 1000 gatunków drzew. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach, głównie w górach, zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny oraz roślinność bagienna. Polityka Belize jest stanowczo proekologiczna a tutejszy ruch turystyczny nieduży, dzięki czemu najcenniejsze ekosystemy udaje się zachować w nienaruszonym stanie. Przy okazji warto wspomnieć, że społeczeństwo Belize jest mocno zróżnicowane etnicznie. Obecnie wśród jego obywateli (ok. 340 tys. ludzi) wyróżnia się kilka grup etnicznych władających 8 językami. Najliczniejsi są Metysi oraz Kreole. Na dalszych pozycjach znajdują się Majowie, grupy multietniczne, Garifuna, niemieccy i holenderscy mennonici oraz Hindusi. Oficjalnie używa się języka angielskiego, ale większość mieszkańców posługuje się lokalną odmianą kreolską na bazie angielskiego, poza tym usłyszymy tutaj również bardzo często hiszpański, a także garifuna, 3 języki z rodziny majańskiej, niemiecki, plautdietsch (język mennonitów) oraz język kantoński. Szacuje się, że ponad połowa Belizeńczyków jest przynajmniej dwujęzyczna, co wynika.

 

Największą atrakcją kraju jest Rafa Koralowa Belize – koralowa rafa barierowa, położona u wybrzeży Belize. Jest uznawana za drugą najdłuższą rafę na świecie (po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii) i najdłuższą na półkuli zachodniej. Rafa j est domem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnej ochronie podlega 7 rezerwatów morskich, 450 wysepek (cays) i 3 atole: Turneffe, Lighthouse Reef i Glover's Reef, o łącznej powierzchni 960 km kw. Region ten stanowi prawdziwy raj dla nurków - występuje tu 106 gatunków koralowców oraz 500 gatunków ryb, a temperatura tych krystalicznie czystych wód sięga 26 stopni Celsjusza. Turystów i nurków szczególnie przyciąga Great Blue Hole (Wielka Błękitna Dziura) - widoczna z kosmosu, wielka rozpadlina na Morzu Karaibskim, o średnicy ponad 300 i głębokości 124 m. Na skutek podniesienia się poziomu morza ta niegdyś jaskinia lądowa po zawaleniu się stropu została całkowicie zalana. Obecnie otaczają ją turkusowe wody i pierścień żywej rafy. 35 m p.p.m. znajduje się w niej sala z wielkimi stalaktytami. Tę szczególną atrakcję Ameryki Środkowej eksperci umieszczają zawsze w pierwszej 10. najlepszych miejsc nurkowych na ziemi. 


Jeśli planujemy czarter jachtu w tych okolicach, najlepszym punktem wypadowym jest Ambergris Caye - największa belizeńska wyspa o długości ok. 40 i szerokości 1,6 km. Niegdyś była zamieszkana przez Majów, przez lata odgrywała też rolę portu dla piratów oraz schronienia dla Meksykanów uciekających z kraju przed wojną kast. Obecnie, dzięki swojemu położeniu w sąsiedztwie rafy koralowej, to najpopularniejszy kierunek turystyczny w Belize. Co oczywiście skutkuje nagromadzeniem luksusowych hoteli i kompleksów all inclusive. Ale jeśli nie pasuje nam ten klimat, wybierzmy się na malutką Caye Caulker (ok. 8 km długości i 1,5 km szerokości). Wysepka cieszy się sporą popularnością wśród podróżników zwanych backpackersami  i osób stroniących od modnych kurortów i masowej turystyki. Jej motto brzmi _ go slow _ (z ang. zwolnij). Nic dziwnego – slow jest tu wszystko, turyści odpoczywają w hamakach a głównym środkiem lokomocji są tutaj wózki golfowe. Po wyspie możemy też podróżować rowerem  albo zainwestujmy w wypożyczenie kajaku do eksploracji przybrzeżnych lasów namorzynowych.  W trakcie wizyty na wyspie warto poświęcić jeden dzień na snorkeling w Morskim Rezerwacie Hol Chan ze słynnym obszarem Shark Ray Alley. Ptam możemy ponurkować z płaszczkami, rekinami, żółwiami morskimi i ogromnymi barakudami. 
Belize to także wielka atrakcja dla miłośników archeologii, bo znaczna część jego terytorium stanowi centralny obszar rozwoju cywilizacji Majów. Odnotowano tu aż 1400 stanowisk archeologicznych, które prezentują miejsca ceremonii, majestatyczne kamienne struktury, piramidy oraz przedmioty wykonane z jadeitu i kamienia. Większość obiektów kryje gęsty las tropikalny, jednakże dużą ich liczbę udało się przystosować do zwiedzania. Szczególnym uznaniem cieszą się ruiny Lamanai położone koło pięknej laguny na Rio Nuevo. 


Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Belize, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Belize, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877