TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Bałtyk

niedziela, 15 września 2019
Monika Frenkiel

Czas na kolejną wędrówkę po polskim wybrzeżu. Za nami Zalew Szczeciński i Zatoka Gdańska, czas na porty otwartego morza.

Zaczniemy od Świnoujścia. To duży port morski, uzdrowisko i miejscowość letniskowa i co ciekawe, jedyne polskie miasto w całości położone na wyspach. Dużą atrakcje turystyczną wciąż stanowią pozostałości militarnej historii miasta i portu – np. Fort Anioła z XIX wieku czy Fort Zachodni z ekspozycja sprzętu wojskowego. W Forcie Gerharda znajdziemy Muzeum Obrony Wybrzeża z Podziemnym Miastem, czyli rozległym portem artyleryjskim z czasu II wojny światowej.

Spośród nadmorskich miejscowości wypoczynkowych warto zajrzeć do Mrzeżyna, miasta troszkę bardziej kameralnego i interesującego dla amatorów innych niż żeglarstwo atrakcji wodnych. Tutaj bowiem kończy się liczący sobie 120 km szlak kajakowy wiodący Regą ze Świdwina. A jeśli chodzi o historię, to warto wspomnieć, że tutaj właśnie lubił wypoczywać Otto von Bismarck. Przez jakiś czas (od 1950 do 1957 ) Mrzeżyno i okolice było zamkniętym terenem wojskowym, a tereny na zachodnim brzegu rzeki Rega udostępniono cywilom dopiero w 2000 roku.

Popularnym polskim kurortem i ośrodkiem sanatoryjnym jest Kołobrzeg, ze źródłami wody mineralnej, solankami i borowiną. Historia miasta sięga VIII wieku, co czyni go jedną z najstarszych miejscowości na Pomorzu. Kołobrzeg był twierdzą, ma więc bogatą historię potyczek i zdobywanie przez rozmaite wojska. Podczas ii wojny światowej 90 proc. Miasta zostało zniszczone a odbudowane w czasach PRL-u było… w stylu właściwym dla PRL-u. Ostatnie lata były jednak dla Kołobrzegu łaskawe i zaopatrzyły miasto w ładnie odnowione budynki tzw. starówki, choć głównymi atrakcjami pozostają gotycka bazylika mariacka z XIV wieku i molo o długości 220 metrów.

Kto nie zna Ustki, jednego z największych kurortów środkowego wybrzeża? W sezonie jest tu dwukrotnie więcej ludzi, przyjeżdżających tutaj ze względu na korzystny mikroklimat. Początki miasta sięgają XIV wieku, ale współczesna Ustka jest nowoczesna i zadbana, z szeroką nadmorską promenadą. Zainteresowani historią powinni odwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej z ciekawą wystawą węzłów żeglarskich i znajdujący się przy przystani żeglarskiej, na wydmach udostępniony do zwiedzania bunkier artyleryjski. Z tutejszej latarni morskiej rozciąga się ciekawy widok. No i nie zapomnijcie sobie cyknąć fotki z ustecką syrenką!

Do zacumowania w Rowach może nas zachęcić sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, zaczynającego się tuż przy wsi, z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Park sięga aż do Łeby, kolejnej popularnej wśród wczasowiczów miejscowości. Tutaj znajdziemy unikat na skalę europejską, czyli ruchome wydmy, wchodzące w skład wspomnianego parku narodowego. Popularną tutejszą atrakcją jest także Park Dinozaurów.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu, nie tylko na polskim wybrzeżu, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

Tagi: czarter jachtu, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521