TYP: a1

Rekord Guinnessa w nurkowaniu pod lodem

czwartek, 16 marca 2023
Hanka Ciężadło

Czesi, zapewne z powodu braku dostępu do morza, próbują nurkować w różnych dziwnych akwenach. Tym razem jeden z naszych południowych sąsiadów wpadł na pomysł odbycia kąpieli w zamarzniętym jeziorze znajdującym się w Szwajcarii. Czyżby solidarność ludzi niemających dostępu do morza?

 

Freediving – sport dla odważnych

Większość z nas na samą myśl o zanurkowaniu w zamarzniętym jeziorze dostaje dreszczy. Istnieją jednak ludzie, którzy wysoko cenią sobie tego rodzaju przeżycia, a nawet uznają je za sport. Co prawda ekstremalny, ale jednak sport.

Najważniejszą zasadą, jaka w nim obowiązuje, jest zakaz używania jakiegokolwiek sprzętu do oddychania. Przy freedivingu nurkuje się więc na wstrzymanym oddechu, a jedyne pomoce, jakie są tu dopuszczalne, to płetwy, okularki i ewentualnie pianki. Najbardziej zagorzali entuzjaści freedivingu rezygnują jednak z takich udogodnień, jak względny komfort termiczny zapewniany przez kombinezon, i pływają w samych kąpielówkach. Zimą. Pod lodem. Brrr.

Rekordzista

Pan David Vencl pobił niedawno rekord Guinnessa we freedivingu, nurkując na głębokość 52 metrów  w zamarzniętym szwajcarskim jeziorze Sils. Śmiałek z Czech spędził pod wodą minutę i 54 sekundy. Skąd jednak wiemy, że w tym czasie zdołał zanurkować na odpowiednią głębokość? 

Stąd, że postarano się, by uniknąć tego rodzaju niedomówień. Na dowód swojego wyczynu nurek miał dostarczyć na powierzchnię specjalną naklejkę umieszczoną wcześniej 52 metry pod wodą. Po wynurzeniu na pana Davida czekał szampan i… transport do szpitala (na szczęście był to nadmiar ostrożności – po prostu trzeba było upewnić się, że ten śmiały wyczyn nie odbił się negatywnie na jego zdrowiu).

Szaleństwo i jego kręgi

Nurkowanie w ekstremalnych warunkach nie jest aż tak niespotykaną rozrywką, jakby się mogło laikom wydawać. Co więcej, freediving dzieli się na wiele kategorii wymagających nieco innych umiejętności: przykładowo w 2018 roku polski freediver Mateusz Malina pobił rekord w nurkowaniu statycznym – spędził wówczas pod wodą 8 minut i 46 sekund. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pan Vencl miał już wcześniej na koncie inne ciekawe osiągnięcie: w lutym 2021 roku ustanowił rekord Guinnessa w najdłuższym czasie, jaki człowiek może spędzić, przemieszczając się pod lodem. Przepłynął wówczas 80,9 m w ciągu minuty i 35 sekund, nurkując w jeziorze Lahost. Szanujemy i podziwiamy, ale nie zamierzamy naśladować. A tak swoją drogą - strach pomyśleć, co wyprawialiby Czesi, gdyby jednak mieli morze…

 

Tagi: rekord, Guinness, Czech, nurkowanie, freediving, Vencl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922