TYP: a1

Letni numer Morza już na was czeka!

poniedziałek, 5 lipca 2021
Monika Frenkiel

Idealny na letnią lekturę, leniwe poranki w leżaku czy kawkę na pokładzie – nowy numer „Morza” już w sprzedaży! Zapraszamy do Empików, zachęcamy także do kupowania i prenumerowania za pomocą naszej strony morze.org. Gazeta dostępna jest także w wersji elektronicznej.

A co w numerze? Kapitan Jerzy Idzikowski kieruje redakcyjny peryskop w stronę Kanału Sueskiego i w obszernym artykule publikuje przemyślenia nie tylko swoje, ale i innych pływających tam kapitanów na temat blokady Kanału. Przypominamy pewnego kapitana, który ratował rozbitków strzelając do nich z moździerza a Mariusz Borowiak przypomina tajną broń włoskich komandosów, czyli „ludzkie torpedy”. Agnieszka Łopata zabierze nas do Hong Kongu a Marian Lenz – na jeszcze do niedawna zamkniętą wyspę Bozcaada. Dla miłośników wyczynów i rekordów jest historia rejsów dookoła świata „pod prąd” a dla miłośników ciekawostek – pewien mało znany epizod z dziejów Polskiego Ratownictwa Okrętowego. W dziale biologii morskiej dowiemy się, że podział na dwie płcie to przeżytek, bo natura wykazała się znacznie większą fantazją – i pewnie już nigdy nie spojrzycie na doradę tak jak wcześniej. Jak zwykle czeka nas fragment morskiej powieści, Archiwum Neptuna, krzyżówka, kulinaria i wiele innych, fantastycznych rzeczy.

Zapraszamy do lektury!

Tagi: Morze, kwartalnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809