TYP: a1

Za nami 80-ta rocznica śmierci Kapitana Roberta Hilgendorfa

środa, 8 lutego 2017
Sławomir Turniak

 4-tego lutego minęła 80-ta rocznica śmierci Kapitana Roberta Hilgendorfa - patrona przystani żeglarskiej w Stepnicy. Dla przypomnienia tej wybitnej postaci czasów wielkich żaglowców publikujemy fragment tekstu pochodzącego z książki Hansa Georga Pragera ,,Reederei F. Laeisz, From Sailing Ships to Container Shipping''.  Książka ta to historyczny dokument obrazujący genezę powstania, rozwój i osiągnięcia funkcjonującego od ponad 190 lat  przedsiębiorstwa żeglugowego. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska fundatora i założyciela Ferdynanda Laeisza, który z zawodu był kapelusznikiem. To właśnie armator F.Laeisz był właścicielem słynnych ,,P-Linersów'',  które były ukoronowaniem kunsztu szkutniczego epoki wielkich żaglowców przełomu XIX i XX wieku a Kpt. Robert Hilgendorf uznawany  był jako primus inter pares wśród ich dowódców.

 

[t]Kapitan Robert Hilgendorf[/t] [s]H.G.Prager  'Reederei F. Laeisz, From Sailing Ships to Container Shipping'[/s]

 

Słynni Kapitanowie FL

Robert Hilgendorf  (1852 – 1937)

Robert Hilgendorf był nie tylko najsłynniejszym ze wszystkich kapitanów hamburskiego armatora F.Laeisz ale również najznamienitszym dowódcą żaglowców rejowych wśród wszystkich kapitanów sobie współczesnych. Okrążył on Przylądek Horn łącznie 66 razy i każde z przejść (z wyjątkiem dwóch) nie trwało dłużej jak dziesięć dni w porównaniu do ówczesnego standardu trzech tygodni potrzebnego na pełne przejście. Średni czas trwania wszystkich jego osiemnastu rejsów do Chile to 64 dni od Kanału La Manche do Chile i 74 dni w drodze powrotnej na łącznym dystansie 12.000 mil morskich. W tamtych czasach średnia 90 dni była uznawana jako całkiem przyzwoity wynik. W ciągu swej 20 letniej pracy na morzu był dowódcą dziewięciu żaglowców frachtowych żeglując z pełnym ładunkiem ze średnią prędkością 7.5 węzła. Dla porównania ówczesne parowce osiągały prędkość nie większą jak 6 węzłów! Dopiero ćwierć wieku póżniej dzięki postępowi w inżynierii statki parowe osiągnęły prędkości porównywalne z osiąganymi przez żaglowce dowodzne przez Hilgendorfa. Warto też przytoczyć osiągi POTOSI z czasem podróży okrężnej Europa – Chile – Europa w 5 miesięcy i 19 dni w porównaniu do akceptowanych w tym czasie standardowych 10 miesięcy.

           Robert Hilgendorf urodził się jako syn ubogiego szypra w małej koloni Schiebenhorst (obecnie Świbin) w pobliżu Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim w roku 1852. Już w wieku 12 lat był w stanie umiejętnie i ze swobodą manewrować jego kutrem. W wieku 16 lat opuszcza rodzinne strony i znajduje pracę po drugiej stronie Zalewu Szczecińskiego w miejscowości Ueckerminde  na statkach morskich miejscowych armatorów. Ma 18 lat gdy ląduje w Hamburgu osiągająć  kolejny szczebel morskiej kariery i zostając pełnym marynarzem na statkach hamburskiego armatora Sloman. Następnie odbywa 2 letnią służbę na korwecie Marynarki Wojennej ,,ARCONA”. Po ukończeniu służby kontynuuje naukę i szkolenie w Szkole Nawigacyjnej. Dwa lata po zdaniu egzaminu na sternika i otrzymaniu dyplomu kapitańskiego Hilgendorf zgłasza się w biurze przedsiębirstwa żeglugowego Ferdynad Laeisz. By to rok 1879. Kolejne dwa lata minęły nim ówczesny właściciel i dyrektor firmy Carl Leisz dał Hilgendorfowi wyraz zaufania powierzając mu dowództwo windjamera. Hilgendorf dowodził łącznie dziewięcioma żaglowcami tego samego armatora F. Laeisz: PARNAS, PARSIFAL (jednostka zatonęła w okolicach Cape Horn w wyniku przesunięcia ładunku, szczęśliwie wszyscy członkowie załogi uratowani), PROFESSOR, PIRAT, PERGAMON, PALMYRA, PLACILLA, PITLOCHRY i POTOSI. W roku 1901 schodzi na ląd i obejmuje stanowisko Rzeczoznawcy Nautycznego w Hamburskiej Izbie Handlowej w której pełni swe obowiązki przez następne 25 lat. Robert Hilgendoerf przechodzi na emeryturę w wieku 75 lat. Dziesięć lat póżniej 4-tego lutego 1937 r.  syn ziemi stepnickiej odchodzi na wieczną wachtę.

Przekład: Sławomir Turniak

Stepnica – Hamburg - Szczecin

02.02.2017

Tagi: Robert Hilgendorf, kapitan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521