TYP: a1

Pablo - to on stoi za sukcesem WindWhisper

czwartek, 29 czerwca 2023
Hanka Ciężadło

Niedawne zwycięstwo polskiego jachtu w The Ocean Race w dużej mierze jest zasługą Pablo Arrarte. Już w grudniu ubiegłego roku nazywano go zresztą „tajną bronią naszej załogi". Czy rzeczywiście jest tak dobry? I co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kim jest Pablo?

Cóż… przede wszystkim doskonałym żeglarzem. Jest też Hiszpanem, 42-latkiem i podobno całkiem fajnym człowiekiem. Przed znakomitym występem w tegorocznym The Ocean Race miał już na swoim koncie parę innych spektakularnych osiągnięć – między innymi trzy zwycięstwa w regatach Sydney-Hobart oraz 10 miejsce na igrzyskach olimpijskich w Atenach w klasie Star.

Co jednak najważniejsze, Pablo miał duże doświadczenie w The Ocean Race – i być może właśnie ono przesądziło o zwycięstwie WindWhispera. Arrate startował w tych regatach już czterokrotnie: w latach 2008-2009 był sternikiem Telefónica Blue (wówczas jego załoga zdobyła trzecie miejsce). W kolejnej edycji, a więc trzy lata później, znów wystartował w tej samej reprezentacji, jednak wtedy obyło się bez podium. To drobne niedociągnięcie nadrobił jednak w następnych edycjach regat – w 2014/2015, płynąc z holenderskim Team Burnel zdobył drugie miejsce, a swój wyczyn powtórzył za kolejne trzy lata, tym razem w szeregach hiszpańskiej Mapfre.

As w polskim rękawie

We wszystkich wymienionych wyżej wyścigach Pablo pełnił funkcje ważne, ale nie kluczowe: stawał oczywiście za sterem, bywał zastępcą skippera – ale nie samym skipperem. Kiedy więc pod koniec 2022 roku w świat poszła wiadomość, że Pablo ma stanąć na czele załogi WindWhispera, było to małe trzęsienie ziemi.

Arrate nazywano asem w rękawie polskiej załogi. On sam odpowiadał skromnie, że takie stanowisko stanowi dla niego spełnienie marzeń i… wielką szansę. W wywiadach podkreślał też, że śledzi poczynania polskich żeglarzy oraz że wielkie wrażenie zrobił na nim fakt, iż najmłodszy członek naszej drużyny ma zaledwie 17 lat. Pablo twierdził, że ona sam, będą w tym wieku, nie miałby dość odwagi, by „wskoczyć na taką bestię, jaką jest jacht VO65, a oni czują się na niej bardzo komfortowo”.  

Czy wierzył w zwycięstwo swojej załogi?

Być może – z pewnością ją doceniał, ale nie ukrywał też, że ma świadomość, iż łatwo nie będzie. W rozmowie przeprowadzonej jeszcze przed startem w The Ocean race mówił: „Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ mamy wszystkie niezbędne narzędzia do walki i wygrania tego wyścigu. Oczywiście będzie to trudne, ponieważ wszystkie zespoły są bardzo dobre. Pewne jest jednak, że nie mogłem dołączyć do lepszego teamu, aby wziąć udział w tym wyzwaniu”.

Ostatecznie Pablo poprowadził WindWhispera w dwóch pierwszych etapach The Ocean Race. Jak wiemy, podczas ostatniego, a zarazem najdłuższego wyścigu, za sterami WindWhispera stanął Daryl Wislang.

 

Tagi: Pablo, Arrate, WindWhisper, The Ocean Race, zwycięstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851