TYP: a1

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2023 – w dniach 7-10 lipca

środa, 28 czerwca 2023

ZLOT ŻAGLOWCÓW BALTIC SAIL GDAŃSK 2023 – w dniach 7-10 lipca po raz dwudziesty siódmy odbędzie się święto żeglarskie Gdańska. W tym roku organizatorzy przygotowali wiele nowości – Parada na Zatoce Gdańskiej, nowa lokalizacja miasteczka zlotu oraz aż 3 sceny Szant Pod Żurawiem w różnych lokalizacjach.

Baltic Sail Gdańsk to wydarzenie, które gromadzi entuzjastów żeglarstwa, miłośników tradycji morskiej i ciekawych obserwatorów z całego świata. Od piątku 7 lipca do poniedziałku 10 lipca, w nowej lokalizacji, na Podwalu Staromiejskim przy Targu Rybnym i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się ten międzynarodowy Zlot Żaglowców Do Gdańska przypłyną kultowe żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.  

REJSY TRADYCYJNYMI JEDNOSTKAMI

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W tym roku na swoje pokłady zapraszają: Loth Loriën, Libava, Joanna Saturna, Generał Zaruski, Bryza H, Antica, Bonawentura, Barlovento, Szkwał, udostępniając łącznie aż 2200 biletów. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na ul. Wartkiej. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami. W tym roku odbędą się również specjalne rejsy na złotą godzinę – Golden Hour. Zakupu biletów dostępny jest na stronie internetowej balticsail.pl oraz od 7 lipca stacjonarnie w sklepiku wydarzenia przy Baszcie Łabędź oraz od 5 lipca na plaży w Brzeźnie. Mieszkańcy Gdańska z Kartą Mieszkańca oraz seniorzy powyżej 65 roku życia, uczniowie z ważną legitymacją szkolną oraz niepełnosprawni + opiekun osoby niepełnosprawnej mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.

PARADA ŻAGLOWCÓW NA ZATOCE GDAŃSKIEJ

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. W tym roku Parda odbędzie się wyjątkowo po wodach Zatoki Gdańskiej. Paradę będzie można obserwować w niedzielę 9 lipca od godz. 12:00 z plaż na wysokości molo w Brzeźnie, dodatkowo cała parada będzie transmitowana na żywo na ekranach zlokalizowanych na plaży przy molo oraz na Facebooku Baltic Sail Gdańsk.

STREFA MUZYCZNA – XXIV EDYCJA FESTIWALU „SZANTY POD ŻURAWIEM”

Trzy dni koncertów, dwadzieścia pięć zespołów, koncerty w 3 lokalizacjach: na Scenie Głównej, która w tym roku stanie na Podwalu Staromiejskim przy Targu Rybnym w Gdańsku oraz tegoroczna nowość, aż dwie sceny plenerowe, pierwsza na Skwerze Świętopełka, a druga przy molo w Brzeźnie, gwarantować będą wszystkim miłośnikom szanty niezapomniane wrażenia. Gościć będziemy m.in. zespoły: The North Cape, Banana Boat, Trzy Majtki, Za Horyzontem, Klang, Wild River, Niezbędny Balast, Sąsiedzi

Festiwal „Szanty pod Żurawiem” od swoich początków towarzyszy nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikalny charakter tej imprezy, prezentując koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie.

STREFA EDUKACYJNA

Od piątku do niedzieli zapraszamy do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in.: pokazy pt. „Morskie Opowieści o Równowadze” przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, pokazy i warsztaty pierwszej pomocy, pokazy sprzętu służącego do poszukiwań w wodzie, pokazy i warsztaty żeglarskie, zarówno na wodzie jak i na lądzie. Dodatkowo najmłodsi będą miały okazję zobaczyć oraz samodzielnie sterować żaglówką typu Optimist.

CO WIĘCEJ?

W różnych częściach Podwala Staromiejskiego oraz na ul. Wartkiej się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą nas w odległe czasy.
 

Więcej informacji:

FB: fb.com/BalticSail

WWW: balticsail.pl

 

 

0 0
Komentarze