TYP: a1

Admirał Ryszard Łukasik nie żyje

piątek, 28 maja 2021
Hanka Ciężadło

„Najpierw jest Marynarka Wojenna, potem długo, długo nic i następnie cała reszta” - zwykł mawiać. W ubiegłą środę admirał floty Ryszard Łukasik odszedł na wieczną wachtę.

Najważniejsza misja

Admirał Łukasik był prawdziwą legendą polskiej Marynarki, a jego zasługi dla naszego kraju są niezaprzeczalne. Jego największym, a z pewnością najbardziej spektakularnym dokonaniem było jednak wprowadzenie polskich sił morskich do NATO.

Warto przypomnieć, że admirał był dowódcą Marynarki Wojennej RP w latach 1996-2003. Był to niezmiernie trudny okres dla całej naszej armii, nie tylko dla Marynarki. Dostosowanie sił zbrojnych do standardów NATO w dobie wielkich przemian społeczno-gospodarczych było zadaniem arcytrudnym. Mimo iż nie wszystko poszło zgodnie z planem, należy podkreślić, że Marynarka Wojenna pod dowództwem adm. Łukasika kwitła.

Pozostałe dokonania

Admirał Łukasik brał też czynny udział w wielu innych projektach, między innymi:

  • zainicjował powstanie Fundacji „O Dach dla Historii Marynarki Wojennej”,

  • był pomysłodawcą budowy Muzeum Marynarki Wojennej,

  • współtworzył system Poszukiwania i Ratowania Życia na Morzu,

  • unowocześnił polskie lotnictwo morskie, wprowadzając do służby śmigłowce ratownicze „ANAKONDA” oraz różne typy samolotów "BRYZA",

  • utworzył Wydział Ochrony Środowiska i kładł duży nacisk na podejmowanie przez naszą Marynarkę zadań związanych z ekologią.

Admirał Łukasik był jednak przede wszystkim wspaniałym, charyzmatycznym człowiekiem, doskonałym oficerem i dowódcą.

Czy jego wizja Polski Morskiej, mającej silną, nowoczesną Marynarkę Wojenną, ma szansę się spełnić? Miejmy nadzieję. Z pewnością admirał zrobił, co w jego mocy, by tę ideę urzeczywistnić.

Tagi: Łukasik, admirał, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895