TYP: a1

Zbigniew Gutkowski wygrywa Bitwę o Gotland. Rekord trasy pobity

wtorek, 15 września 2015
Informacja prasowa
Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski okazał się bezkonkurencyjny w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. Popularny Gutek potrzebował 47 godzin i 11 minut, aby pokonać trasę Gdańsk-Gotland-Gdańsk i przy okazji mocno wyśrubował jej rekord.

Zbigniew Gutkowski
Fot. R. Hajduk

Najtrudniejszy wyścig na Bałtyku rozpoczął się w niedzielę o godz. 12:00. Żeglarze-samotnicy wystartowali z portu w Górkach Zachodnich i skierowali się na Gotlandię, po której okrążeniu mieli zawrócić w stronę Trójmiasta. W rywalizacji wziął udział najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski, który zapowiadał pobicie dotychczasowego rekordu trasy – 62 godziny i 15 minut.

Gutek dysponuje najszybszą jednostką pływającą w basenie Morza Bałtyckiego, dlatego jego zwycięstwo nie jest zaskoczeniem. Organizatorzy specjalnie dla niego przygotowali dodatkową klasę IMOCA, w której rywalizował z Tomaszem Siekierko. Gutkowski dopłynął do mety z imponującym wynikiem 47 godzin i 11 minut. Dokładnie tyle czasu potrzebował, aby pokonać dystans ponad 500 mil morskich.

Dla mojego jachtu był to bardzo dobry test, tym bardziej że warunki pogodowe na trasie były ekstremalne. Po opłynięciu Gotlandii rozpoczął się sztorm, a fale sięgały nawet czterech metrów. Taka pogoda utrzymywała się niemal do samej Zatoki Gdańskiej. Jestem bardzo zadowolony ze startu. Moje zwycięstwo było do przewidzenia, ale cieszę się z nowego rekordu – podsumował wyścig Zbigniew Gutkowski.

Na starcie Bitwy o Gotland stanęło 20 zawodników, którzy rywalizują w klasach OPEN i ORC. Do mety zbliża się również Tomasz Siekierko, startujący w klasie IMOCA na jednostce Globe.
Tagi: Zbigniew Gutkowski, Bitwa o Gotland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932