TYP: a1

Załoga prowadzona przez Michała Korneszczuka zdobywa 3 miejsce w Rolex Middle Sea Race

poniedziałek, 29 października 2018
Informacja prasowa

W sobotę, 27 października 2018 rozdano nagrody najlepszym załogom w 606 milowym wyścigu Rolex Middle Sea Race, który w tym roku świętował swoje 50–cio lecie. Tydzień wcześniej na starcie na Malcie stanęła rekordowa liczba 130 jachtów. Wyścig ten należy do prestiżowego cyklu regat sponsorowanych przez Rolex, obok takich klasyków jak Sydney-Hobart czy Fastnet. Wysokie 3-cie miejsce w klasie ORC 6 zajęła załoga jachtu Hebe V prowadzona przez Michała Korneszczuka (Yacht Club Gdańsk).


 

Trasa

Rolex Middle Sea Race znany jest z wysokich wymagań jakie stawia wobec zawodników. Ze względu na trasę można tu co roku spodziewać się zarówno bezwietrznych, jak i sztormowych odcinków. Do tego dochodzą silne prądy w cieśninie Messina. Tegoroczny wyścig nie oszczędził nerwów uczestnikom. Zaczął się od średniowiatrowej halsówki w kierunku Sycylii, gdzie siła wiatru spadała. Po minięciu cieśniny Messina na zawodników czekały silne burze, a po ich ustąpieniu ponowna halsówka tym razem w wietrze powyżej 20kn. Po zachodniej stronie Sycylii na zawodników czekał dziki odcinek pełnowiatrowy do wyspy Lampedusa w wietrze do 40kn i czterometrowych falach. Takie warunki nie odpuszczały prawie aż do mety na Malcie.

 

Żeglarze

Wszystkie te trudności wynagradza żeglarzom malowniczość trasy. Jednym z punktów zwrotnych jest na przykład aktywny wulkan – Stromboli. Dlatego pojawiają się tu regularnie sławni żeglarze i sławne jachty. Startował tu Eric Tabarly oraz Sir Robin Knox-Johnston (w tym roku był gościem specjalnym na starcie). Pojawiały się tu takie jachty jak Icap Leopard, ABN Amro, Esimit Europa, Mascalzone Latino. W ostatnich latach rekord trasy próbują bić trimarany, takie jak Phaedo3, czy latający Maserati, ale to do jednokadłubowego Ramblera wciąż należy rekord z 2007 roku -  47h 55min 3sek.

 

Polacy na starcie

W tym roku na starcie stanęły cztery polskie załogi - debiutujący w tym roku team dowodzony przez Macieja Świstaka Marczewskiego „Sailing Poland” na jachcie Phoenix (typ jachtu: JV60); utytułowany katamaran R-Six (HH66) dowodzony przez Roberta Janeckiego; jacht Anafetsto (TP52) ze skiperem Mariuszem Klupińskim oraz częścią załogi jachtu „I Love Poland” na pokładzie oraz ekipa Ocean Challenge Yacht Club Przemka Tarnackiego startująca tym razem na jachcie Erisson 1 (VO70). Na starcie pojawił się również Michał Korneszczuk, tym razem w roli sternika na niewielkim czeskim jachcie Hebe V (model M37). Niestety ze względu na wymagające warunki spośród wymienionych ekip wyścig skończyły tylko Ericson 1 (5 miejsce w IRC) oraz Hebe V (3 miejsce w ORC 6).

 

Wyniki

Również ze względu na niesprzyjającą pogodę nie padł w tym roku rekord trasy. Pierwszy na mecie zameldował się trimaran Maserati po 2 dniach 1h 54min 58 sek. Tuż za nim, po 3 godzinach metę przeciął pierwszy jednokadłubowiec Rambler 88. Jednak to załoga na dużo mniejszym, niespełna dwunastometrowym francuskim jachcie Courrier Recommandé (JPK 11.80) ze skiperem Géry Trentesaux została ogłoszona zwyciezcą klasyfikacji generalnej wyścigu w ramach formuły IRC. Nie jest to wielkim zaskoczeniem. Ta sama załoga wygrała również Fastnet 2015 i była od początku wymieniana jako faworyt. W klasyfikacji ORC tryumfuje czeska załoga ze skiperem Milanem Kolackiem na Bohemia Praha Debra (Beneteau Figaro II). Zajmują oni także 2 miejsce w IRC.

Pełne wyniki można znaleźć na http://rolexmiddlesearace.com/race/results

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 May

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933